מי מגיב לאימונותרפיה?

מי מגיב לאימונותרפיה?

נכון להיום, רק 20-40% מהאנשים מגיבים לאימונותרפיה. הודות למחקר מתמשך, חוקרים מבינים שמכיוון שהסרטן של כל אחד שונה, הטיפול בו צריך להיות מותאם אישית. פריצת דרך משמעותית הייתה בגילוי הביומרקרים (סמנים), אותם ניתן לזהות בגידול. ביומרקרים הם פיסת מידע חשובה בפאזל של סוגי סרטן שונים, והם נותנים סימנים היכולים לסייע לרופא להבין במה שונה הגידול של כל אחד.
ישנם ביומרקרים היכולים לסייע לנבא אילו חולים יגיבו לאימונותרפיה מסוימת. היכולת לנבא למי יש את הסיכוי הטוב ביותר להגיב לאימונותרפיה יכולה לחסוך זמן רב:

  • TMB – מדד עומס מוטציות בגידול – גידול עם נוכחות מספר גבוה של מוטציות קשור לתגובה טובה יותר לסוגים שונים של אימונותרפיה כמו למשל במקרים של סרטן ריאה, שלפוחית השתן ומלנומה.
  • MSI – מדד אי יציבות גנומית – אי-יציבות גנומית היא מצב שבו יש ריבוי של מוטציות גנטיות והוא נגרם בשל פעילות פגומה של פעולת אנזימי תיקון הדנ”א. גידול עם מדד MSI גבוה עשוי להגיב טוב יותר לאימונותרפיה.
  • PD-L1 – בדיקת חלבונים המאתרת את רמות הביטוי של PD-L1 ו- PD-1 בתאים הסרטניים. נוכחות חלבונים אלה קשורה לתגובה טובה יותר לאימונותרפיות המכוונות כנגד חלבונים אלה.

על מנת לדעת האם גידול יגיב לאימונותרפיה מסוג מסוים, יש לבצע אבחון גנומי. לחצו כאן למידע נוסף על הבדיקות הגנומיות המזהות מדדים לניבוי תגובה לטיפול ממוקד.