סוגי אימונותרפיה

סוגי אימונותרפיה

אימונותרפיה היא שיטת טיפול המשתמשת בחלקים מסוימים של מערכת החיסון כדי להילחם במחלות כגון סרטן. ניתן לעשות זאת על ידי:

  • גירוי מערכת החיסון לפעול בצורה חכמה או יעילה יותר כדי לתקוף את התאים הסרטניים.
  • הגברת תגובת מערכת החיסון על ידי מתן מרכיבים שונים להם היא זקוקה, לדוגמה חלבונים של מערכת החיסון המיוצרים בתנאי מעבדה.

קיים מגוון תרופות אימונותרפיות הפועלות בדרכים שונות. יש אימונותרפיה המגבירה באופן כללי את פעילות מערכת החיסון של הגוף, ויש אימונותרפיה המסייעת למערכת החיסון באופן ספציפי למצוא ולחסל תאים סרטניים.

הנה דוגמאות לסוגים שונים של אימונותרפיה:

נוגדנים חד שבטיים – אחת הדרכים שמערכת החיסון מתקיפה חומרים זרים היא לייצר מספר רב של נוגדנים. נוגדנים הם סוג של חלבון בגוף הנצמד לאנטיגן (כחומר זר) ומגייס לטובתו את מערכת החיסון כדי לחסל את הפולש הזר שמצא. נוגדנים חד שבטיים הם חלבונים המיוצרים במעבדה והם משמשים מאין “טיל מונחה מטרה” – הם נצמדים לאנטיגנים שניתן למצוא בתאי סרטן. כדי לייצר נוגדנים חד שבטיים, צריך תחילה לזהות את האנטיגן הנכון שאותו צריך לתקוף. עד היום ה- FDA אישר מעל 12 טיפולים המבוססים על נוגדנים חד שבטיים, ואנטיגנים חדשים נבדקים במחקרים קליניים המתנהלים בימים אלה. נוגדנים חד שבטיים משמשים לטיפול בסוגי סרטן שונים כגון: לוקמיה מסוג CLL או ALL, סרטן שד, קיבה, לימפומה שאינה הודג’קין, הודג’קין לימפומה, לימפומה של העור.

מעכבי נקודות בקרה חיסוניות (immune checkpoint inhibitors) – אחת מהיכולות החשובות של מערכת החיסון היא ההבחנה בין תאים תקינים בגוף לתאים פגומים. כדי לעשות זאת, מערכת החיסון משתמשת בנקודות בקרה – מולקולות הנמצאות בתאים מסוימים של מערכת החיסון שמעוררים תגובה חיסונית כנגד תאים שאינם תקינים. לפעמים, תאים סרטניים מוצאים דרכים למנוע את הפעלת המולקולות הללו וכך לעצור את תגובת מערכת החיסון. תרופות המכוונות לנקודות בקרה אלה מסייעות למערכת החיסון לאתר את תאי הסרטן.

  • תרופות המכוונות ל- PD-1 או PD-L1 – PD-1 הוא חלבון המהווה נקודת בקרה חיסונית על תאי T (תאים השייכים למערכת החיסון). הוא משמש כמתג ל”כיבוי” המונע תקיפת תאים אחרים בגוף על ידי תאי T. הוא עושה זאת על ידי הצמדות ל- PD-L1 (חלבון שנמצא על תאים תקינים וגם על תאי סרטן). כאשר חלבונים אלה נקשרים זה לזה, הם מודיעים לתאי ה- T לעזוב את התא לנפשו. ישנם תאים סרטניים עם כמות גדולה של PD-L1, מה שמסייע להם “להתחבא” ממערכת החיסון. נוגדנים חד שבטיים המכוונים ל- PD-1 או PD-L1 מגבירים את תגובת מערכת החיסון נגד תאים סרטניים. קבוצה זו של תרופות משמשת לטיפול בסוגים שונים של סרטן כגון: מלנומה (סרטן העור), סרטן ריאה של תאים לא קטנים ועוד.
  • תרופות המוכוונות ל- CTLA-4 – CTLA-4 הוא חלבון נוסף הנמצא על חלק מתאי ה-T, ופועל כמתג “כיבוי” המונע את תגובת מערכת החיסון. תרופה זו משמשת בסרטן מלנומה של העור, אך היא מלווה בתופעות לוואי חמורות.

חיסונים – אנו מכירים חיסונים כדרך למנוע זיהומים, כמו חצבת או אבעבועות רוח. חיסונים אלה מכילים חיידק מוחלש או מומת ומטרתם לעורר תגובה חיסונית בגוף, וכך להכין את מערכת החיסון שתגן עלינו מפני זיהומים אלה בעתיד. חיסונים הניתנים לחולי סרטן פועלים בדרך דומה, אלא שהם גורמים למערכת החיסון לתקוף את התאים הסרטניים. קבוצת טיפולים זו יכולה:

  • לסייע למנוע סרטן – לדוגמה חיסון וירוס הפפילומה, שנמצא קשור לסוגים שונים של סרטן, עשוי לסייע בהגנה מפני סוגי סרטן מסוימים. או חיסון למניעת צהבת מסוג B, להפחתת הסיכון לפתח סרטן בכבד.
  • לסייע בתקיפת תאי הסרטן – חיסונים אלה מעוררים את מערכת החיסון לתקוף את התאים הסרטניים. חיסונים אלה לעיתים משולבים עם מרכיבים אחרים המגבירים את תגובת מערכת החיסון.

השבת תאי T – טיפול זה מנסה לחזק את היכולת הטבעית של תאי ה-T להילחם בסרטן. טיפול זה נעשה על ידי לקיחת תאי T מהגידול (TILs=Tumor Infiltrating Lymphocytes)  ותאי T אחרים מהגוף. התאים החזקים ביותר מבודדים ומתרבים בתנאי מעבדה ומוחזרים לגופך כדי להילחם בתאים הסרטניים. תהליך זה לוקח 2 עד 8 שבועות.

ציטוקינים –  ציטוקינים הם חלבונים שמיוצרים בגוף באופן טבעי. יש להם תפקיד חשוב בתגובה התקינה של מערכת החיסון לפולשים זרים ובתגובת מערכת החיסון לסרטן. הציטוקינים העיקריים המשמשים לטיפול בסרטן הם אינטרפרונים (INF) ואינטרלויקינים . (ILs)

  • אינטרפרונים (INF) –אינטרפרון אלפא הוא סוג של אינטרפרון המשמש בטיפול בסוגים מסוימים של סרטן, על ידי הגברת תגובת מערכת החיסון לתאים סרטניים או על ידי עיכוב גדילת התאים הסרטניים והרס שלהם.
  • אינטרלויקינים– (ILs) אינטרלויקינים מיוצרים באופן טבעי על ידי תאי מערכת החיסון. אינטרלוקין 2 (IL-2)  הוא סוג של אינטרלוקין המיוצר באופן טבעי על ידי תאי T . הוא מגביר את התרבות תאי הדם הלבנים, וכך מגביר את תגובת מערכת החיסון, ומגביר את ייצור הנוגדנים על ידי תאי  B, המסייעים לכוון פעילות נגד תאי הסרטן. אינטרלוקין 2 המיוצר במעבדה משמש כיום לטיפול בסוגי סרטן שונים.