בדיקת דם ייחודית לזיהוי שינויים גנומיים ולהתאמת טיפול ממוקד בחולי סרטן

ביופסיה נוזלית מעניקה אפשרות לבצע אבחון גנומי גם בחולים שלא יכולים לבצע ביופסיה מריקמה

בדיקת  FoundationOne Liquid CDx היא בדיקה גנומית המזהה מקטעי דנ"א שמפרישים גידולים סרטניים למחזור הדם, ויכולה לאתר שינויים בדנ"א העשויים להיות אחראים להתפתחות הגידול ולגדילתו. מכיוון ש-FoundationOne Liquid CDx מתבצעת באמצעות בדיקת דם רגילה, היא יכולה להעניק לרופאים ולחולים אפשרות לאבחון גנומי מקיף גם במקרים שביופסיה מרקמת הגידול אינה אפשרית או שהדגימה הקיימת אינה מספקת. בדומה לבדיקות הגנומיות המבוססות על דגימה מרקמת גידול, כגון FoundationOne CDx ו-FoundationOne Heme, תוצאות FoundationOne Liquid CDx מתקבלות בדו"ח מפורט המתאים את הממצאים לטיפולים ממוקדים שעשויים להיות יעילים יותר ופחות רעילים, וכולל רשימת ניסויים קליניים רלוונטיים שלהם החולה עשוי להתאים, במידה שנמצאו.

חלק חיוני בטיפול בסרטן הוא ביצוע ביופסיה של רקמת הגידול. ביופסיות אלה יכולות לאשר את אבחון המחלה, לזהות את סוג התאים הסרטניים, ולקבוע האם הגידול מכיל שינויים גנומיים שעשויים להגיב לטיפול מכוון מטרה. נכון להיום, אבחון גנומי נעשה בעיקר באמצעות ביופסיות הנלקחות ישירות מרקמת הגידול, שביצוען לפעמים מצריך ניתוח. כאשר הרקמה שנלקחה בביופסיה הראשונית אינה מספקת, אינה רלוונטית או אינה אפשרית (בשל שיקולים רפואיים שונים), או כשלא ניתן לדגום מספיק רקמה מהגידול, חולים אינם יכולים לבצע אבחון גנומי של הגידול באמצעות FoundationOne CDx. כדי להתגבר על בעיית איסוף המידע הגנומי באמצעות דגימה מהרקמה פותחה הביופסיה הנוזלית FoundationOne Liquid CDx, טכניקה המהווה אלטרנטיבה יעילה ובטוחה עבור חולים אלה. בנוסף FoundationOne Liquid CDx יכולה לשמש גם לניטור תגובה לטיפול ולאבחון עמידויות נרכשות תוך כדי טיפול תרופתי.

בדיקת FoundationOne Liquid CDx מפרידה את הדנ"א הגידולי מהדם של החולה ויכולה לזהות בצורה מדויקת את המוטציות הרלוונטיות ב-324 גנים, עם רמת רגישות ודיוק גבוהות. כמו כן, בדיקה זו מאושרת FDA, דבר המעיד על רמת המהימנות הגבוהה של הבדיקה.

בנוסף, בבדיקה זו מדווחים הערכים MSI high ועומס מוטציות bTMB, אשר יכולים לסייע בניבוי ההתאמה לטיפולים אימונותרפים במספר רב של סוגי סרטן.

מן העיתונות