בדיקת דם ייחודית לזיהוי ולהתאמת טיפול ממוקד בחולי סרטן

ביופסיה נוזלית מעניקה אפשרות לבצע אבחון גנומי גם בחולים שלא יכולים לבצע ביופסיה ניתוחית

בדיקת FoundationOne Liquid היא בדיקה גנומית המזהה מקטעי דנ"א שמפרישים גידולים סרטניים למחזור הדם, ומאתרת שינויים בדנ"א העשויים להיות אחראים להתפתחות הגידול ולגדילתו. מכיוון ש-FoundationOne Liquid מתבצעת באמצעות בדיקת דם פשוטה, היא מעניקה לרופאים ולחולים אפשרות לאבחון גנומי מקיף גם במקרים שביופסיה מרקמת הגידול אינה אפשרית או שהדגימה הקיימת אינה מספקת. בדומה לבדיקות הגנומיות המבוססות על דגימה מרקמת גידול, כגון FoundationOne CDx ו-FoundationOne Heme, תוצאות FoundationOne Liquid מתקבלות בדו"ח מפורט המתאים את הממצאים לטיפולים ממוקדים שעשויים להיות יעילים יותר ופחות רעילים, וכולל רשימת ניסויים קליניים רלוונטיים שלהם החולה עשוי להתאים.

חלק חיוני בטיפול בסרטן הוא ביצוע ביופסיה של רקמת הגידול. ביופסיות אלה יכולות לאשר את אבחון המחלה, לזהות את סוג התאים הסרטניים, ולקבוע האם הגידול מכיל שינויים גנטיים שעשויים להגיב לטיפול מכוון מטרה. נכון להיום, אבחון גנומי נעשה בעיקר באמצעות ביופסיות הנלקחות ישירות מרקמת הגידול, שביצוען לפעמים מצריך ניתוח. כאשר הרקמה שנלקחה בביופסיה הראשונית אינה מספקת או אינה אפשרית (בשל שיקולים רפואיים שונים), או כשלא ניתן לדגום מספיק רקמה מהגידול, חולים אינם יכולים לבצע אבחון גנומי של הגידול באמצעות FoundationOne CDx. כדי להתגבר על בעיית איסוף המידע הגנומי ישירות מהרקמה פותחה הביופסיה הנוזלית FoundationOne Liquid, טכניקה פשוטה ולא פולשנית, המהווה אלטרנטיבה יעילה ובטוחה עבור חולים אלה. בנוסף FoundationOne Liquid משמשת גם לניטור תגובה לטיפול ולאבחון עמידויות נרכשות תוך כדי טיפול תרופתי.

בדיקת FoundationOne Liquid מפרידה את הדנ"א מהדם של החולה ויכולה לזהות בצורה מדויקת את המוטציות הרלוונטיות ב-70 גנים, עם רמת רגישות ודיוק מיטבית בכל סוגי המוטציות. רמת הדיוק של הבדיקה הוכחה גם כן כאשר תוצאות מחקר שהתפרסם בכנס של האגודה האמריקנית לאונקולוגיה (AACR) הראו כי בדגימות שנלקחו מחולי סרטן ריאה, שד וגידולים אחרים, FoundationOne Liquid איבחנה שינויים גנומיים ברמת דיוק של לפחות 99%.

בנוסף, בבדיקה זו מדווח הערך MSI high – מדד אשר אושר ע"י ה-FDA לקביעת התאמה לטיפולים אימונותרפים במספר רב של סוגי סרטן.

מן העיתונות