זכויות חולי סרטן בישראל

זכויות החולי סרטן בישראל

מאת: ד"ר אודי פרישמן – www.udif.co.il

סרטן הוא שם כולל לקבוצה של למעלה ממאה מחלות שונות שהמשותף להן גדילה בלתי מבוקרת של תאים. לסרטן ‫שמות שונים הנגזרים מסוג התא שיצר את הגידול: הקרצינומה, הסוג השכיח ביותר, נוצר מתאים המרכיבים את רוב הרקמות בגוף ולכן יופיע בשד, בריאה, בעור, במערכת העיכול ועוד; הסרקומה נוצר מתאים הנמצאים ברקמות חיבור כמו בעצמות, השרירים, בשומן ובסחוס; לוקמיה, לימפומה ומיאלומה מתפתחים מתאים שונים של מערכת הדם ומתאפיינים בכך שאינם יוצרים גידול מוצק; סוגי סרטן כמו מלנומה, גליומה, אסטרוציטומה ועוד, ספציפיים לתאים מסוג מסוים.


גורמי הסיכון

גורמי הסיכון למחלות סרטן מגוונים, ובהם עישון טבק, תזונה לקויה (דיאטה או השמנת יתר), אורח חיים ללא פעילות פיזית, חשיפה לקרינה במקום העבודה, היסטוריה משפחתית, וירוסים, שתיית אלכוהול, זיהום אוויר ומים, קרינה אולטרא סגולה, תרופות וטיפולים רפואיים, צריכת מלח עודפת, תוספות מזון וגורמי זיהום.


בדיקות לגילוי מוקדם

משרד הבריאות ממליץ על שורה של בדיקות החיוניות למניעה וגילוי מוקדם של מחלות ממאירות: בדיקות גנטיות לאנשים עם רקע משפחתי של סרטנים מסוימים; למניעת סרטן השד – בדיקה ממוגרפית אחת לשנתיים מגיל 50; למניעת סרטן המעי הגס, בדיקת דם סמוי בצואה אחת לשנה, החל מגיל 50; למניעת סרטן צוואר הרחם – בדיקת פאפ אחת לשלוש שנים לנשים בגלאי 25 עד 65; אין המלצה לבדיקה שגרתית למניעת סרטן הריאה בקרב מעשנים ובדיקה שגרתית לאבחון סרטן הערמונית בגברים. אגב, בהודעתו מיוני 2012 לא ציין משרד הבריאות אילו מהבדיקות הללו הן במימון ציבורי והדגיש כי הנושא יוסדר על פי חוק ביטוח בריאות ממלכתי.


הטיפול בחולי סרטן

משהתגלתה מחלת סרטן, מטופלים החולים בכמה דרכים –בהם  ניתוח, כימותרפיה, הקרנות, אימונותרפיה, פוטותרפיה, ובטיפולים המותאמים אישית למחלתו ולמצבו של החולה.


זכויות חולי הסרטן בביטוח הלאומי

קצבת נכות משולמת על ידי המוסד לביטוח לאומי לחולי סרטן מבוטחים שעקב נכותם צומצם כושרם להשתכר ב-50% לפחות. עקרות בית שחלו בסרטן זכאיות לקצבת נכות אם כושרן לתפקד במשק הבית צומצם ב-50%. פיצוי כספי לחולי סרטן ישולם לבעלי נכות רפואית בשיעור 60% לפחות ודרגת אי-כושר בשיעור 50% לפחות.

לקצבת שירותים מיוחדים זכאים חולי סרטן המבוטחים בביטוח לאומי, גברים ונשים עד גיל פרישה, הזקוקים לעזרה רבה של אדם אחר בביצוע הפעולות היומיומיות (במעבר משכיבה לישיבה ולעמידה ולהיפך, בהלבשה והפשטה, בהאכלה, ברחיצה, בשליטה על הצרכים ובניידות בבית) או חולי סרטן שזקוקים להשגחה מתמדת למניעת סכנת חיים לעצמם או לאחרים. לקצבה זכאים חולי סרטן מבוטחים בביטוח הלאומי, בעלי נכות רפואית בשיעור 60% לפחות, שאינם שוהים במוסד רפואי, סיעודי או שיקומי, ושהכנסתם החודשית מתחת לפי 5 מהשכר הממוצע במשק.


הנחות בארנונה, מים וחשמל

על פי תקנות משרד הפנים, הרשויות המקומיות חייבות להקים ועדת הנחות בארנונה שתבחן את זכאותם של תושבים להנחות ולקבוע את שיעור ההנחה על פי מצבו הספציפי של מבקש ההנחה.

להנחה בארנונה בשיעור שאינו עולה על 80%, זכאים חולי סרטן בעלי דרגת אי-כושר בשיעור של 75% ומעלה על פי חוק הביטוח הלאומי, הזכאים לקצבה חודשית מלאה; מי שדרגת נכותו הרפואית על פי דין היא בשיעור 90% ומעלה, זכאי להנחה בשיעור שאינו עולה על 40% ובלבד שאין בבעלותו נכס נוסף.

מכסת המים בתעריף נמוך תוגדל באופן אוטומטי לחולי סרטן בעלי נכות רפואית של 70% ומעלה, להורים לילדים חולים עד גיל 18,  ולכל מי שמשרד הבריאות קבע כי הוא זכאי למכסת מים גבוהה יותר לתקופת זמן מסוימת עקב מחלות ספציפיות.

חולי סרטן, הזכאים לקצבת שירותים מיוחדים על פי תקנות הביטוח הלאומי, זכאים גם לתשלום מופחת בחשבון החשמל בשיעור של 50% מהתעריף הביתי, עבור 44 הקוט"ש הראשונים שנצרכו מדי חודש, ובשימוש ביתי בלבד.


מס הכנסה

פקודת מס ההכנסה מקנה פטור ממס על הכנסותיו של חולה סרטן בעל נכות רפואית בשיעור 90% לפחות. כדי לקבל את הפטור עליו לפנות לפקיד השומה בצירוף האישורים הרפואיים המתאימים. החולה יופנה לוועדה רפואית ויידרש לתשלום אגרה.


זכויות חולי סרטן במשרדי ממשלה נוספים

משרד הרווחה מעניק לחולי סרטן זכות להבראה לאחר ניתוח, להשלמת ציוד רפואי, לעזרה ביתית ולתזונה מיוחדת; משרד המשפטים מעניק להם פטור מתשלום אגרת רישום דירה בטאבו; משרד התחבורה מספק להם תו נכה והנחה בתחבורה ציבורית; רשות האוכלוסין במשרד הפנים מסדירה להם אישור להעסקת עובד זר; משרד התקשורת מעניק להם זכאות למגוון הנחות בשירותי בזק.

משרד העלייה והקליטה מעניק הטבות שונות לעולים חדשים החולים במחלות קשות, ושדרגת נכותם הקבועה עולה על 75%. בין ההטבות: קבלת דיור בשכירות ציבורית, קדימות בתור לקבלת דירות מתאימות, התאמת הדירה לצורכי החולה בעל הנכות, ועוד.


הנחות בשירותי קופות החולים

קופות החולים (והביטוחים המשלימים שלהן)מציעות מגוון רחב של שירותים כדי לסייע לחולי הסרטן המבוטחים בהן. השירותים מותאמים לכל חולה על פי מצבו האישי וצרכיו הרפואיים: פאות ראש, שתלי שד, שהות בבית הבראה לאחר טיפולים, לינה בקרבת מרכז רפואי, החזר הוצאות על לינה בקרבת מרכז רפואי, החזר הוצאות נסיעה לקבלת טיפולים, מכשירי דיבור, החזר על טיפולי שיניים משמרים ומשקמים, בדיקות גנטיות לאוכלוסיות בסיכון, טיפולים משלימים (פיזיותרפיה, דיאטנית, אשפוז בהוספיס ועוד).

על המחבר: ד"ר אודי פרישמן הינו יועץ לביטוחי בריאות וסיעוד ואחד המומחים המובילים בארץ בתחום.
ד"ר פרישמן מילא מספר תפקידים בכירים במערכת הבריאות הפרטית והציבורית ומכהן היום גם כיו"ר פרש קונספט – מומחים לביטוחים קבוצתיים.

מן העיתונות