מהי מערכת החיסון?

מהי מערכת החיסון?

מערכת החיסון היא רשת מורכבת של איברים, רקמות ותאים מיוחדים. היא מזהה ומשמידה פולשים זרים, כגון חיידקים ווירוסים, והורסת תאים חולים ולא תקינים, כולל תאים סרטניים. כאשר מערכת החיסון מזהה חומר זר (הקרוי אנטיגן) מתעוררת תגובה חיסונית.
"החיילים" הראשיים של מערכת החיסון הם תאי הדם הלבנים. ישנם סוגים רבים של תאים לבנים, ולכל סוג תפקיד שונה. תאי דם לבנים המכונים תאי T או תאי B פועלים כנגד מטרות ספציפיות. תאי T משחררים כימיקלים ההורסים באופן ישיר תאים לא תקינים. תאי B יוצרים נוגדנים הנצמדים לחומר הזר ולתאים לא תקינים ומסמנים אותם כמטרה להשמדה על ידי מערכת החיסון. תאים לבנים אחרים, המכונים דנטריטים, אחראים שתאי T ו-B יבצעו את תפקידם ביעילות.
יכולתה של מערכת החיסון לזהות ולהשמיד תאים לא תקינים מונעת מתאים סרטניים להתפתח. אז מדוע מתפתחת מחלת הסרטן למרות שיש לגוף שלנו מערכת חיסון האמורה להגן עלינו? הסיבה לכך היא כנראה שיש תאים סרטניים המצליחים להתחמק ממערכת החיסון. למשל, תאי סרטן העוברים שינויים גנטיים המקשים על מערכת החיסון לזהות אותם או תאי סרטן המדכאים את תגובת מערכת החיסון כך שהיא לא יכולה להשמיד אותם.
טיפול ביולוגי נועד לפגוע בתהליכים ספציפיים הקשורים להתפתחות תאים סרטניים. הוא משקם או מגביר פעילויות ספציפיות של מערכת החיסון, או מנטרל את דיכוי מערכת החיסון על ידי תאים סרטניים.