סוגי טיפולים ביולוגיים

סוגי טיפולים ביולוגיים

נוגדנים חד שבטיים – כאשר מערכת החיסון של הגוף מזהה חומר שעלול להזיק לגוף, תאי B מייצרים נוגדנים ספציפיים נגד הגורם המזיק. נוגדנים הם חלבונים הנלחמים בזיהומים. נוגדנים חד שבטיים הינם חלבונים המיוצרים במעבדה ומשמשים מאין "טיל מונחה מטרה" – הם נצמדים לתאים או חומרים ספציפיים בגוף וגורמים למערכת החיסון לתקוף את התאים האלו. ישנם סוגים שונים של נוגדנים חד שבטיים לטיפול בגידולים סרטניים שונים. חלקם נקשרים למטרות ספציפיות בגוף וכך מגרים את מערכת החיסון לחסל את תאי הסרטן, וחלקם "מסמנים" תאים סרטניים כדי שלמערכת החיסון יהיה קל יותר למצוא תאים סרטניים ולחסל אותם.
תרופות הפועלות במנגנון של חסימת 1-PD, PDL-1, מסלול המווסת את פעילות מערכת החיסון כנגד הגידול, מדגימות שיעורי תגובה גבוהים וממושכים.

ציטוקינים – ציטוקינים הם חלבונים שמיוצרים בגוף באופן טבעי. יש להם תפקיד חשוב בתגובה התקינה של מערכת החיסון לפולשים זרים ובתגובת מערכת החיסון לסרטן. הציטוקינים העיקריים המשמשים לטיפול בסרטן הם אינטרפרונים (INF) ואינטרלויקינים (ILs).

  • אינטרפרונים (INF) –אינטרפרון אלפא הינו סוג של אינטרפרון המשמש בטיפול בסוגים מסוימים של סרטן, על ידי הגברת תגובת מערכת החיסון לתאים סרטניים או על ידי עיכוב גדילת התאים הסרטניים והרס שלהם.
  • אינטרלויקינים (ILs)– אינטרלויקינים מיוצרים באופן טבעי על ידי תאי מערכת החיסון. אינטרלוקין 2 (IL-2) הינו סוג של אינטרלוקין המיוצר באופן טבעי על ידי תאי T ומגביר את התרבות תאי הדם הלבנים וכך מגביר את תגובת מערכת החיסון. בנוסף הוא מגביר את ייצור הנוגדנים על ידי תאי B המסייעים לכוון פעילות נגד תאי הסרטן. אינטרלוקין 2 המיוצר במעבדה אושר לשימוש בסוגי סרטן שונים.

השבת תאי T – טיפול זה מנסה לחזק את היכולת הטבעית של תאי ה-T להילחם בסרטן. טיפול זה נעשה על ידי לקיחת תאי T מהגידול ותאי T אחרים מהגוף שלך. התאים החזקים ביותר מבודדים ומתרבים בתנאי מעבדה ומוחזרים לגופך כדי להילחם בתאים הסרטניים. תהליך זה לוקח 2 עד 8 שבועות.

חיסונים – ישנם חיסונים המגבירים את תגובת מערכת החיסון לתאים סרטניים. חיסונים אלה שונים מהחיסונים אותם קיבלת למניעת מחלות.
חיידקי שחפת מוחלשים (BCG) –טיפול זה משמש בעיקר לטיפול בסרטן שלפוחית השתן. החדרת חיידקי שחפת מוחלשים, שאינם גורמים למחלה, לשלפוחית השתן, גורמת למערכת החיסון להגיב נגד התאים הסרטניים. סוג זה של טיפול נחקר גם לסוגים אחרים של סרטן.

Gene therapy – זוהי שיטת טיפול חדשה הנמצאת בשלבי מחקר מתקדמים. ישנם טיפולים המבוססים על החדרת חומרים גנטיים (דנ"א או רנ"א) לתוך תאים חיים, במטרתה לחסל את התאים סרטניים או למנוע מהם להתפתח. בשיטות אחרות מחזקים את התאים התקינים ואת מערכת החיסון כך שיוכלו להילחם בתאים סרטניים.