צורות מתן של טיפול ביולוגי

צורות מתן של טיפול ביולוגי
מהו טיפול ביולוגי בסרטן?

טיפול ביולוגי בסרטן הוא טיפול תרופתי המיועד לפגוע באופן ספציפי במולקולות של התאים הסרטניים. הסוגים השונים של טיפול ביולוגי כוללים: תרופות המעכבות גדילה סרטנית, תרופות המעכבות הווצרות כלי דם חדשים המזינים את הגידול (המכונה אנגיוגנזיס) או נוגדנים חד שבטיים. טיפול ביולוגי מלווה בתופעות לוואי מעטות יותר מאשר כימותרפיה או הקרנות.

טיפול באימונותרפיה

תרופות המשפעלות את מערכת החיסון, בשנים האחרונות חלה התקדמות משמעותית בתחום האימונותרפיה בסרטן. דבר המהווה בשורה לחולי סרטן המתקדם. מטרת הטיפולים האימוניים בסרטן הינה לעורר את פעילות מערכת החיסון כנגד תאי הסרטן.

הבנת המנגנון האימוני של הסביבה הגידולית ומנגנוני ההישרדות של הגידול אפשרה פיתוח תרופות חדשות. השינוי התפישתי שחל הוא הכרה והבנה של מסלולי הבקרה של התגובה החיסונית, ה-immune checkpoints.
אימונותרפיה (באנגלית: Immunotherapy) היא טיפול במחלה על ידי השראה, הגברה או דיכוי של תגובה חיסונית. הטיפול משמש בין היתר בקרב חולי סרטן, על ידי חיזוק מערכת החיסון והגברתה נגד גידולים סרטניים או גורמים המסייעים להם.

מהי מערכת החיסון?

מערכת החיסון היא רשת מורכבת של איברים, רקמות ותאים מיוחדים. היא מזהה ומשמידה פולשים זרים, כגון חיידקים ווירוסים, והורסת תאים חולים ולא תקינים, כולל תאים סרטניים. כאשר מערכת החיסון מזהה חומר זר (הקרוי אנטיגן) מתעוררת תגובה חיסונית.
"החיילים" הראשיים של מערכת החיסון הם תאי הדם הלבנים. ישנם סוגים רבים של תאים לבנים, ולכל סוג תפקיד שונה. תאי דם לבנים המכונים תאי T או תאי B פועלים כנגד מטרות ספציפיות. תאי T משחררים כימיקלים ההורסים באופן ישיר תאים לא תקינים. תאי B יוצרים נוגדנים הנצמדים לחומר הזר ולתאים לא תקינים ומסמנים אותם כמטרה להשמדה על ידי מערכת החיסון. תאים לבנים אחרים, המכונים דנטריטים, אחראים שתאי T ו-B יבצעו את תפקידם ביעילות.
יכולתה של מערכת החיסון לזהות ולהשמיד תאים לא תקינים מונעת מתאים סרטניים להתפתח. אז מדוע מתפתחת מחלת הסרטן למרות שיש לגוף שלנו מערכת חיסון האמורה להגן עלינו? הסיבה לכך היא כנראה שיש תאים סרטניים המצליחים להתחמק ממערכת החיסון. למשל, תאי סרטן העוברים שינויים גנטיים המקשים על מערכת החיסון לזהות אותם או תאי סרטן המדכאים את תגובת מערכת החיסון כך שהיא לא יכולה להשמיד אותם.
טיפול ביולוגי נועד לפגוע בתהליכים ספציפיים הקשורים להתפתחות תאים סרטניים. הוא משקם או מגביר פעילויות ספציפיות של מערכת החיסון, או מנטרל את דיכוי מערכת החיסון על ידי תאים סרטניים.

אימונותרפיה וטיפול ביולוגי

אימונותרפיה (טיפול חיסוני) היא תת-סוג של טיפול ביולוגי המשתמש בחומרים שמערכת החיסון מייצרת, למשל חלבונים (כמו ציטוקינים ונוגדנים). חומרים אלה מסייעים למערכת החיסון להילחם בזיהומים, בפולשים זרים ובתאים סרטניים. סוגים אחרים של טיפול ביולוגי מבוססים גם כן על חומרים מן החי, אך לא כאלה השייכים למערכת החיסון, לדוגמה חיסונים וחומר גנטי.

צורות מתן של טיפול ביולוגי

צורת המתן תלויה בסוג הטיפול שניתן, והיא יכולה להיות תוך וורידית או דרך הפה.

סוגי טיפולים ביולוגיים

נוגדנים חד שבטיים – כאשר מערכת החיסון של הגוף מזהה חומר שעלול להזיק לגוף, תאי B מייצרים נוגדנים ספציפיים נגד הגורם המזיק. נוגדנים הם חלבונים הנלחמים בזיהומים. נוגדנים חד שבטיים הינם חלבונים המיוצרים במעבדה ומשמשים מאין "טיל מונחה מטרה" – הם נצמדים לתאים או חומרים ספציפיים בגוף וגורמים למערכת החיסון לתקוף את התאים האלו. ישנם סוגים שונים של נוגדנים חד שבטיים לטיפול בגידולים סרטניים שונים. חלקם נקשרים למטרות ספציפיות בגוף וכך מגרים את מערכת החיסון לחסל את תאי הסרטן, וחלקם "מסמנים" תאים סרטניים כדי שלמערכת החיסון יהיה קל יותר למצוא תאים סרטניים ולחסל אותם.
תרופות הפועלות במנגנון של חסימת 1-PD, PDL-1, מסלול המווסת את פעילות מערכת החיסון כנגד הגידול, מדגימות שיעורי תגובה גבוהים וממושכים.

ציטוקינים – ציטוקינים הם חלבונים שמיוצרים בגוף באופן טבעי. יש להם תפקיד חשוב בתגובה התקינה של מערכת החיסון לפולשים זרים ובתגובת מערכת החיסון לסרטן. הציטוקינים העיקריים המשמשים לטיפול בסרטן הם אינטרפרונים (INF) ואינטרלויקינים (ILs).

  • אינטרפרונים (INF) –אינטרפרון אלפא הינו סוג של אינטרפרון המשמש בטיפול בסוגים מסוימים של סרטן, על ידי הגברת תגובת מערכת החיסון לתאים סרטניים או על ידי עיכוב גדילת התאים הסרטניים והרס שלהם.
  • אינטרלויקינים (ILs)– אינטרלויקינים מיוצרים באופן טבעי על ידי תאי מערכת החיסון. אינטרלוקין 2 (IL-2) הינו סוג של אינטרלוקין המיוצר באופן טבעי על ידי תאי T ומגביר את התרבות תאי הדם הלבנים וכך מגביר את תגובת מערכת החיסון. בנוסף הוא מגביר את ייצור הנוגדנים על ידי תאי B המסייעים לכוון פעילות נגד תאי הסרטן. אינטרלוקין 2 המיוצר במעבדה אושר לשימוש בסוגי סרטן שונים.

השבת תאי T – טיפול זה מנסה לחזק את היכולת הטבעית של תאי ה-T להילחם בסרטן. טיפול זה נעשה על ידי לקיחת תאי T מהגידול ותאי T אחרים מהגוף שלך. התאים החזקים ביותר מבודדים ומתרבים בתנאי מעבדה ומוחזרים לגופך כדי להילחם בתאים הסרטניים. תהליך זה לוקח 2 עד 8 שבועות.

חיסונים – ישנם חיסונים המגבירים את תגובת מערכת החיסון לתאים סרטניים. חיסונים אלה שונים מהחיסונים אותם קיבלת למניעת מחלות.
חיידקי שחפת מוחלשים (BCG) –טיפול זה משמש בעיקר לטיפול בסרטן שלפוחית השתן. החדרת חיידקי שחפת מוחלשים, שאינם גורמים למחלה, לשלפוחית השתן, גורמת למערכת החיסון להגיב נגד התאים הסרטניים. סוג זה של טיפול נחקר גם לסוגים אחרים של סרטן.

Gene therapy – זוהי שיטת טיפול חדשה הנמצאת בשלבי מחקר מתקדמים. ישנם טיפולים המבוססים על החדרת חומרים גנטיים (דנ"א או רנ"א) לתוך תאים חיים, במטרתה לחסל את התאים סרטניים או למנוע מהם להתפתח. בשיטות אחרות מחזקים את התאים התקינים ואת מערכת החיסון כך שיוכלו להילחם בתאים סרטניים.

התאמה לטיפול ביולוגי בסרטן

מומלץ לשאול את הרופא/ה האם טיפול ביולוגי מתאים לסוג הגידול הסרטני שלך. הנה מספר שאלות נוספות שכדאי לשאול:

  • האם יש טיפול ביולוגי יעיל במחלתי?
  • מה הן מטרות הטיפול?
  • האם הטיפול הביולוגי יהיה הטיפול היחיד המומלץ לך? אם לא, אילו טיפולים נוספים מומלצים לך?
  • כיצד יינתן לך הטיפול ובאיזו תדירות?
  • מהן תופעות הלוואי האפשריות בטווח הקרוב והארוך?
  • האם הטיפול ישפיע על התפקוד היומיומי וכיצד?

מידע על מחקרים קליניים

היכן קיים מידע על מחקרים קליניים לטיפולים ביולוגיים בסרטן?

עולם הרפואה מקדיש משאבים רבים למציאת טיפולים מתאימים למחלת הסרטן. מחקר קליני הוא בוחן לטיפול חדש, וזהו אחד השלבים האחרונים בפיתוח תרופה או טיפול. השתתפות במחקר קליני היא אפשרות היכולה להתאים לחלק מהחולים.

הרופא המטפל בך יוכל לבחון ולוודא שאת/ה עונה על הקריטריונים להשתתפות במחקר ובמידה והרופא ימליץ, תוכל/י לבחור האם ברצונך להשתתף במחקר.

להלן קישור למאגר המידע בעברית של משרד הבריאות, בו תוכל/י למצוא מידע מקיף על המחקרים המתקיימים בארץ: https://my.health.gov.il/CliniTrials/Pages/Home.aspx

מן העיתונות