טיפולים לסרטן

ניתוח

ניתוח

מהו טיפול ניתוחי בסרטן?
גידול ממאיר הוא צבר של תאים סרטניים, שמתפתח ללא בקרה. בשלב כלשהו בהתפתחות של הגידול, הוא שולח גרורות היוצרות מוקדי גידול באזורים אחרים. בטרם שלח הגידול גרורות, הטיפול הפשוט ביותר הוא הסרה כירורגית בשלמותו.
כאשר מוסר הגידול הסרטני במלואו – מבריא החולה מהסרטן (במקרים מסויימים ניתן טיפול כימי או קרינתי כטיפול משלים)לכן, בייחוד בשלבים מוקדמים ובגילוי מוקדם של המחלה, ניתוח הוא אופציה מועדפת לטיפול בסרטן.

כיצד מטפלים בסרטן באמצעות ניתוח?
ניתוח של גידולים סרטניים מצריך בדיקה, לרוב במהלך הניתוח עצמו, של קשרי לימפה באזור הגידול ומצבה של הרקמה הבריאה. בהתאם לתוצאות, מנותב מהלכו של הניתוח; כריתה של רקמה נוספת מסביב לגידול או של קשרי לימפה סמוכים שהוסננו בתאים ממאירים.
לרוב לא משתמשים בניתוח במקרים של לוקמיה או כאשר הגידול הראשוני שלח גרורות לאיברים מרוחקים. ניתוח ייעשה במצבים הבאים:
ניתוח אבחנתי – הליך ניתוחי במהלכו תילקח ביופסיה (דגימה מרקמת הגידול החשודה). ביופסיה הינה הדרך לאבחן בצורה מדויקת את רוב סוגי הסרטן. הביופסיה תיבדק בבדיקות מיקרוסקופיות ובדיקות מעבדה מיוחדות על מנת לאבחן את הגידול ומאפייניו.
ניתוח לצורך דירוג (staging) – ניתוח זה מבוצע על מנת לאבחן מהו היקף הגידול והאם/לאן התפשט. בשילוב עם הביופסיה, בדיקות מעבדה ובדיקות הדמיה (CT, MRI), הניתוח מסייע לרופא/ה לקבוע מהי תכנית הטיפול המתאימה ומהי הפרוגנוזה של המחלה (הסיכוי לריפוי).
ניתוח להסרת גידול סרטני – כאשר הגידול ממוקם באזור יחיד, הרופא/ה עשוי/ה להמליץ על ניתוח כטיפול העיקרי במחלה במטרה להוציא את כל או מרבית התאים הסרטנים.
ניתוח להסרת חלק מרקמות הגידול – הסרת חלק מהגידול יכולה לסייע לטיפולים אחרים לעבוד טוב יותר. ניתוח זה מבוצע כאשר הסרת הגידול כולו איננה אפשרית ללא פגיעה משמעותית באיבר אחר. לאחר ניתוח להסרת חלק מרקמות הגידול יומלץ על טיפול נוסף כגון כימותרפיה, הקרנות, טיפול ביולוגי או טיפול הורמונאלי.
ניתוח פליאטיבי (תומך) – הסרת הגידול או חלקו בניתוח עשויה לסייע בהפחתת תסמינים, לדוגמה כאשר הגידול גורם ללחץ על איברים סמוכים או לכאב.
ניתוח מניעתי – ישנם מקרים בהם מבוצע ניתוח על מנת להפחית את הסיכון לפתח סרטן. לדוגמה, הסרת פוליפים במעי (פוליפ הוא גדילה לא תקינה של רקמה) על מנת למנוע התפתחות סרטן במעי. גם נשים שיש להן היסטוריה משפחתית של סרטן השד או סרטן השחלות, או שיש להן מוטציות בגנים ידועים שמגבירים סיכון לסרטן (כגון גנים של סרטן שד ושחלות המכונים BRCA1 ו- BRCA2), עשויות להסיר שד או שחלות כדי להקטין את הסיכוי של התפתחות סרטן באזורים אלה בעתיד.

אילו סוגי ניתוחים קיימים?
ישנם סוגים רבים של ניתוחים. סוג הניתוח תלוי במטרות הטיפול, מיקום הגידול בגוף, כמות הרקמות שצריך להסיר ובמקרים מסוימים העדפת המטופל/ת. הניתוח יכול להיות פתוח או זעיר-פולשני (לפרוסקופי).

  • בניתוח פתוח המנתח/ת מבצע/ת חתך באזור שבו נמצא הגידול, ודרכו מוסר הגידול ורקמות בריאות הסמוכות לו.
    בניתוח זעיר-פולשני (לפרוסקופי) המנתח/ת מבצע/ת מספר חתכים קטנים שדרכם מוחדרות צינוריות קטנות עם מצלמה וכלי הניתוח. המצלמה משדרת על המסך את אזור הגידול, ובאמצעות כלי הניתוח המנתח/ת מסיר/ה את הגידול ורקמות בריאות הסמוכות לו.
  • ניתוח זעיר פולשני מצריך חתכים קטנים בלבד וזמן השיקום ממנו קצר יותר בהשוואה לניתוח פתוח. עם זאת, מרבית הגידולים אינם ניתנים להסרה בניתוח זעיר פולשני, ולכן לעיתים יש צורך בניתוח פתוח.

האם ניתוח יכול לרפא סרטן?
לעיתים כן, אך יש לזכור כי למרות שלרוב מטרת הניתוח היא להוציא את הגידול בשלמותו , לא תמיד ניתן לדעת בזמן הניתוח האם נותרו תאים סרטניים נוספים שהתפשטו לרקמות סביב הגידול שהוצא. כדי לנסות לוודא שכל התאים הסרטניים הוסרו, המנתח יוציא את הגידול וכן אזור מסוים של רקמות בריאות הסמוכות לו. לאחר מכן יעבור הגידול והרקמות הסמוכות שהוצאו לבדיקת פתולוג/ית (רופא/ה המתמחה באבחון איברים ורקמות של הגוף) שיבדוק האם האזור שהוצא סביב הגידול נקי מתאים סרטניים.
על סמך הדו"ח הפתלוגי מהניתוח יקבע הרופא המטפל על תוספת של טיפולים נוספים, כגון כימותרפיה, רדיותרפיה, טיפולים ביולוגיים או טיפולים הורמונליים על מנת להרוג תאים סרטניים שייתכן ונשארו בגוף לאחר הניתוח ולהקטין את הסיכון לחזרת המחלה.
חשוב לזכור כי לא תמיד ניתן לראות במהלך סריקות ההדמיה לפני הניתוח את היקף הגידול או האם ישנם תאים סרטניים שהתפשטו לאזורים מרוחקים יותר בגוף .רק לאחר הניתוח וקבלת הדו"ח הפתלוגי יהיה ניתן להעריך האם הניתוח כטיפול יחדי מספק תוך הערכת מצב התפקוד של המטופל לאחר הניתוח.
תהליך הניתוח וההחלמה ממנו תלויים במטרת הניתוח ובמצבך הרפואי. מומלץ לשוחח עם הצוות המטפל על מנת לברר מהו הניתוח שמומלץ עבורך וכיצד ישפיע הניתוח על התפקוד ועל איכות החיים לאחר מכן.