השפעות הניתוח

השפעות הניתוח
מהו טיפול ניתוחי

ניתוח הוא הליך כירורגי שנועד להסיר את רקמת הגידול, ככל האפשר בשלמותה. סוג הניתוח, אופן ההכנה לניתוח ותופעות הלוואי מהניתוח תלויים בסוג הסרטן. לעיתים ניתוח יהיה הטיפול היחיד, אך לפעמים הניתוח יינתן בשילוב עם טיפולים נוספים.

 

מטרת הניתוח בסרטן

מטרת הניתוח בסרטן תלויה בסוג הגידול, מיקומו, תופעות הלוואי שמהם אתה סובל ועוד.

ניתוח אבחוני – ביופסיה היא הדרך היחידה לאבחן בצורה מדויקת את רוב סוגי הסרטן. ביופסיה נעשית באמצעות הליך כירורגי במהלכו הרופא לוקח דגימה מרקמת הגידול החשודה. הדגימה נשלחת למעבדה כדי לאבחן את סוג ושלב המחלה.

ניתוח להסרת גידול סרטני – כאשר הגידול ממוקם באזור יחיד, הרופא עשוי להמליץ על ניתוח כטיפול העיקרי במחלה.

ניתוח להסרת חלק מרקמות הגידול – הסרת חלק מהגידול יכולה לסייע לטיפולים אחרים לעבוד טוב יותר. ניתוח זה מבוצע כאשר הסרת הגידול כולו עשויה להזיק לאיבר מסוים או לגוף, ולכן מסירים רק חלק ממנו.

ניתוח פליאטיבי (תומך) –  הסרת גידול עשויה לסייע להפחית תסמינים, לדוגמה כאשר הגידול גורם ללחץ על רקמה כלשהי או לכאב.

ניתוח מניעתי – ישנם מקרים בהם מבוצע ניתוח על מנת להפחית את הסיכון לפתח סרטן. לדוגמה, הסרת פוליפים במעיים (פוליפ הוא גדילה לא תקינה של רקמה) על מנת למנוע התפתחות סרטן במעיים. גם נשים שיש להן היסטוריה משפחתית של סרטן השד או סרטן שחלה, או שיש להן גנים ידועים שעברו מוטציה (כגון גנים BRCA1  ו- BRCA2 הקשורים לסרטן שד ושחלה), עשויות להסיר שד או שחלות כדי למנוע בעתיד התפתחות סרטן באזורים אלה.

סוגי ניתוחים קיימים

ישנם סוגים רבים של ניתוחים. סוג הניתוח תלוי במטרות הטיפול, מיקום הגידול בגוף, כמות הרקמות שצריך להסיר, ובמקרים מסוימים העדפת המטופל. הניתוח יכול להיות פתוח או זעיר-פולשני.

  • בניתוח פתוח המנתח מבצע חתך באזור שבו נמצא הגידול, ודרכו מסיר את הגידול ורקמות בריאות בסביבתו.
  • בניתוח זעיר-פולשני המנתח מבצע חתך קטן (או יותר) שדרכו מוחדרת צינורית קטנה עם מצלמה זעירה. צינורית זו מכונה לפרוסקופיה. המצלמה משדרת על המסך תמונות של אזור הגידול שהמנתח צריך להסיר, ודרך החתכים האחרים מחדיר המנתח כלים קטנים באמצעותם מסיר את הגידול ורקמות בריאות מסביב.

מכיוון שניתוח זעיר פולשני מצריך חתכים קטנים בלבד, זמן השיקום קצר יותר מניתוח פתוח.

השפעות הניתוח

למרות שלפעמים ניתן להוציא את הגידול באמצעות ניתוח, לא תמיד ניתן לדעת במהלך הניתוח אם נותרו תאים סרטניים נוספים שהתפשטו לרקמות סביב הגידול. כדי לוודא שכל התאים הסרטניים הוסרו, המנתח יוציא את הגידול ואזור מסוים של רקמות בריאות סביב הגידול. לאחר מכן יועבר הגידול לבדיקת פתולוג (רופא המתמחה באבחון איברים ורקמות של הגוף) שיבדוק האם האזור שהוצא סביב הגידול נקי מתאים סרטניים. אם תאים סרטניים קטנים התפשטו לאזורים אחרים בגוף, הרופא ישוחח איתך על אפשרויות הטיפול המתאימות ביותר עבורך.

תהליך הניתוח וההחלמה ממנו תלויים במטרת הניתוח ובמצבך הרפואי.
מומלץ לשוחח עם הצוות המטפל על מנת לברר מהו הניתוח שמומלץ עבורך, כיצד ישפיע הניתוח על התפקוד ועל איכות החיים.

מן העיתונות