כיצד מאבחנים סרטן לבלב?

כיצד מאבחנים סרטן לבלב?

אם יש לך סימנים ותסמינים שעשויים להיגרם ע״י סרטן לבלב, תצטרך לעבור מספר בדיקות כדי לאבחן מה מקורם של תסמינים אלה. אם אותר גידול, יבוצעו בדיקות נוספות על מנת לקבוע מהו סוג הגידול, מיקומו והיקפו.

היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית

הרופא המטפל יחפש אחר סימנים גופניים של סרטן לבלב או מצבים רפואיים אחרים. הוא יתבונן בלובן העיניים ובעור כדי לחפש סימנים של צהבת, ויסתכל באזור הבטן. סרטן לבלב לעיתים גורם לנפיחות בכבד ובכיס מרה, אותה ניתן לפעמים להרגיש בבדיקה גופנית. בהתאם לממצאי הבדיקה הרופא יפנה אותך לבדיקות נוספות אצל רופא מומחה או בבית חולים.

בדיקות הדמיה

בדיקות הדמיה משתמשות בטכניקות שונות כדי ליצור תמונות של האיברים הפנימיים בגוף. בדיקות הדמיה בסרטן לבלב מבוצעות לפני ואחרי האבחון ממספר סיבות:

  • לחפש אזורים חשודים שעלולים להצביע על גידול.
  • לקבוע האם ועד כמה הגידול התפשט.
  • לקבוע האם הטיפול פועל.
  • לחפש אחר סימנים של הישנות המחלה לאחר טיפול.
  • אולטרסאונד של בטן – בדיקה ראשונית של האיברים הפנימיים, למשל הכבד, כיס המרה והלבלב. לעיתים נעשה שימוש באולטרסאונד להכוונה בעת לקיחת דגימה מרקמת הגידול (ביופסיה).
  • אולטרסאונד אנדוסקופי – בדיקת אולטרסאונד מדויקת יותר שיכולה לסייע באבחון סרטן לבלב. בדיקה זו פולשנית, ומאפשרת למדוד במדויק את היקף הגידול ולבדוק האם התפשט לאיברים סמוכים. באמצעות בדיקה זו ניתן גם ליטול דגימה מהרקמה (ביופסיה).
  • טומוגרפיה ממוחשבת (CT) – בדיקה המפיקה תמונות תלת-ממדיות של פנים הגוף. בדיקה זו, המתבצעת בטכניקות שונות, נותנת תמונות ברורות יחסית ולכן משמשת לאבחון סרטן לבלב. בדיקה זו יכולה גם להראות אם הגידול התפשט לאיברים קרובים, רחוקים או לבלוטות לימפה. בבדיקה זו ניתן לדעת אם ניתוח היא אפשרות טיפולית מתאימה.
  • הדמיה בתהודה מגנטית (MRI) – בדיקה הבונה תמונות חתך רוחביות של הגוף. אנשים בעלי שתלים (כמו מוניטור לב, קצב לב, אטבים כירורגיים ממתכת כמו ברגים ועוד) אינם יכולים לבצע את הבדיקה.
  • הדמיה אנדוסקופית של דרכי המרה והלבלב – בדיקה המיועדת לניקוז נוזלי מרה ולצורך לקיחת דגימה מרקמת הגידול (ביופסיה). הבדיקה מבוצעת תחת אלחוש (הרדמה מקומית) ובמהלכה מוחדר אנדוסקופ (צינור גמיש) מהגרון לצינור המרה.

בדיקות דם

ישנן מספר בדיקות דם שמבוצעות בתהליך אבחון סרטן לבלב.

בדיקות לאבחון סרטן לבלב אקסוקריני

תפקודי כבד, סמנים (ביומרקרים) הנמצאים בדם כאשר יש גידול. ביומרקרים הם חומרים שלעיתים ניתן למצוא בדם כאשר לאדם יש סרטן. בסרטן לבלב יש שני ביומרקרים שנבדקים: CA-19, ולעיתים נדירות יותר גם CEA. רמתם של שני ביומרקרים אלה אינה בהכרח גבוהה בכל חולה סרטן לבלב, ויש אנשים שאינם חולים בסרטן לבלב שיש להם רמת ביומרקרים גבוהה. עם זאת, מדידת ריכוז הביומרקרים הללו מסייעת באבחון סרטן לבלב ובמעקב אחר תגובת הגידול לטיפול.

בדיקות לאבחון סרטן לבלב נוירואנדוקריני

בדיקות המודדות רמות הורמונים מסוימים יכולות לסייע לאבחון גידולים בלבלב מסוג נוירואנדוקריני. הורמונים אלה כוללים: אינסולין, גסטרין, גלוקגון, סומטוסטטין, פוליפפטיד פנקריאט ו- VIP.  כמו כן ניתן לבדוק רמות של כרומוגרנין CgA, גלוקוז ופפטידC.

ביופסיה

היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ובדיקות הדמיה יכולים להצביע על סרטן לבלב, אולם הדרך היחידה לאשש את האבחון היא באמצעות אבחון תחת מיקרוסקופ של דגימה מרקמת הגידול. הדגימה נלקחת באמצעות תהליך הנקרא ביופסיה. הביופסיה מבוצעת בדרך כלל בהליך כירורגי, בשילוב עם אולטרסאונד או CT המאפשרים לכוון את הרופא למיקום המדויק של הגידול.