מהם התסמינים של סרטן לבלב?

מהם התסמינים של סרטן לבלב?

התסמינים של סרטן לבלב אקסוקריני וסרטן לבלב נוירואנדוקריני הם לרוב שונים זה מזה.

סימנים ותסמינים של סרטן לבלב אקסוקריני

לעיתים קרובות, סרטן לבלב בשלב מוקדם אינו גורם לסימנים או תסמינים. כאשר אלה מופיעים, הגידול בדרך כלל כבר התפשט מחוץ ללבלב.

סימני צהבת

צהבת תהיה התסמין הראשון ברוב האנשים עם סרטן לבלב. צהבת גורמת להצהבת לובן העיניים, גרד בעור והצהבתו, לשתן צהוב בהיר ולצואה בצבע צהוב כהה. צהבת נגרמת מהצטברות בילירובין, חומר צהוב-חום המיוצר בכבד. כאשר הגידול מתפשט הוא לרוב מגיע לכבד, מה שעשוי גם לגרום לצהבת. סרטן לבלב אינו הגורם השכיח ביותר לצהבת. סיבות אחרות, כגון אבני מרה, דלקת בכבד, ושאר מחלות הכבד וכיס מרה, הן סיבות נפוצות יותר היכולות לגרום לצהבת.

כאבי בטן או גב

לחץ של הגידול על האיברים הסמוכים עלול לגרום לכאב בבטן העליונה, שלעיתים מתפשט לאזור הגב. הכאב עשוי להופיע לסירוגין או באופן קבוע. ניתן להקל את הכאב על ידי ישיבה או רכינה, אך בשכיבה הוא מחמיר.

כאבי בטן וגב הם סוג כאב שכיח, ולרוב נגרמים מסיבות אחרות, ולא סרטן לבלב.

קרישי דם

לפעמים אחד הסימנים לסרטן לבלב הוא קריש דם בכלי דם גדול, בדרך כלל ברגל. התסמינים לכך כוללים כאב, נפיחות, אדמומיות ותחושת חמימות ברגל. קריש הדם יכול גם להגיע לריאות. עם זאת, קריש דם אינו בהכרח סימן של סרטן. מרבית קרישי הדם נגרמים מסיבות אחרות.

רקמות שומניות לא תקינות

יש אנשים שאצלם מתפתחים רקמות שומן מתחת לעור. תופעה זו עלולה להתפתח על-ידי שחרור אנזימים מהלבלב שאמורים לעכל שומן.

סוכרת

לעיתים נדירות, סרטן לבלב יגרום לסוכרת (רמת סוכר גבוה בדם) מכיוון שהגידול הורס את התאים המייצרים אינסולין. התסמינים כוללים תחושת צמא ורעב, והצורך להטיל שתן בתכיפות. בדרך כלל סרטן לבלב יכול להוביל לשינויים קטנים ברמות הסוכר בדם שאינם גורמים לתסמינים, אך ניתן לראות את השינויים הללו בבדיקת דם.

תסמינים נוספים:

  • איבוד משקל ואיבוד תיאבון
  • בחילות והקאות וכאב שנוטה להחמיר לאחר אכילה.
  • הגדלת כיס מרה או כבד

סימנים ותסמינים של סרטן לבלב נוירואנדוקריני

לעיתים קרובות, גידולים מסוג נוירואנדוקריני מפרישים עודף הורמונים למחזור הדם. סוגים שונים של גידולים מייצרים הורמונים שונים, ולכן התסמינים יכולים להיות שונים.

גסטרינומה

הפרשת יתר של גסטרין לדם, הורמון שמודיע לקיבה לייצר עוד חומצה. יותר מדי גסטרין גורם לייצור עודף של חומצה, ובשל כך עלולים להתפתח כיבי קיבה הגורמים לכאב, בחילות ואיבוד תאבון. אם הכיבים חמורים, עלול להתפתח דימום. אם יש דימום קל עשויה להתפתח אנמיה (פחות מדי כדוריות דם אדומות), מה שיוביל לתסמינים כגון תחושת עייפות וקוצר נשימה. אם הדימום חמור יותר, הצואה תהיה שחורה. אם החומצה מגיעה למעי הדק עשויים להופיע תסמינים כגון שלשול וירידה במשקל.

גלוקגונומה

גידולים אלה מפרישים גלוקגון, הורמון המעלה את רמות הגלוקוז (סוכר) בדם. מרבית התסמינים שמצב זה גורם הם קלים, ובדרך כלל הסיבה להן אינה סרטן לבלב. כאשר הסיבה לכך היא גידול בלבלב, עלולים להופיע תסמינים כגון שלשול, ירידה במשקל ותת תזונה. התסמין העיקרי של גלוקגונומה,, שבגינו מגיעים אנשים לרופא, הוא פריחה בעור הגורמת לעור להיות אדמומי עם נגעים מורמים.

סומטוסטטינומה

גידולים המפרישים סומטוסטטין, האחראי על וויסות של הורמונים אחרים. התסמינים לגידול מסוג זה כוללים כאבי בטן, בחילות, ירידה בתאבון, איבוד משקל, שלשול ותסמינים של סוכרת (צמא ורעב, הטלת שתן תכופה) וצהבת (הצהבת העור ולובן העיניים). התסמינים המוקדמים נוטים להיות קלים, ולרוב נגרמים מסיבות אחרות, ולכן גידולים מסוג זה בדרך כלל מאובחנים בשלב מחלה מתקדם.

ויפומה

גידולים אלה מייצרים חומר הנקרא בקיצור VIP. יותר מדי VIP יכול להוביל לשלשול. השלשול עשוי להיות קל בהתחלה, אך מחמיר עם הזמן. תסמינים אחרים כוללים בחילות, הקאות, התכווצות שרירים, תחושת חולשה ועייפות ואדמומיות בפנים ובצוואר.

גידולים קרצינואידים

גידולים המייצרים סרוטונין או את אבני הבניין של הסרוטונין. כאשר חומרים אלה מיוצרים ע״י גידול בלבלב הם מגיעים לכבד ומתפרקים שם לפני שהם מגיעים לאיברים אחרים בגוף. כאשר גידולים אלה מתפשטים, הם לרוב מגיעים לכבד, ואז התאים מפרישים את הסרוטונין ישירות אל הדם. כתוצאה מכך נוצרת תסמונת קרצינואיד הכוללת תסמינים כגון אדמומיות בפנים ובצוואר, שלשול, צפצופים נשימתיים וקצב לב מואץ. תסמינים אלה לרוב מופיעים לסירוגין ולא באופן רציף.

 גידולים נוירואנדוקריניים שאינם מתפקדים

גידולים אלה אינם מייצרים עודף הורמונים, ולכן אינם גורמים לתסמינים בשלבים מוקדמים של המחלה והם מתגדלים כאשר הם גדולים. התסמינים דומים לאלה של גידולים אקסוקרינים.

הופעת תסמין אחד או יותר מהרשימה שכאן אינה אומרת בהכרח שיש לך סרטן לבלב. מרבית התסמינים שכאן עשויים להיגרם ממצבים רפואיים אחרים. עם זאת, אם מופיע אחד מהתסמינים או יותר, מומלץ לגשת לרופא להתייעצות.