מה גורם לסרטן הלבלב?

מה גורם לסרטן הלבלב?

חוקרים אינם יודעים מהו הגורם המדויק לסרטן לבלב, אך נמצאו מספר גורמי סיכון המעלים את הסיכון לפתח את המחלה. חלק מגורמים אלה משפיעים על הדנ״א בתאי הלבלב, מה שיכול להוביל לגדילה לא תקינה של תאים העלולה לגרום להתפתחות גידול.

דנ״א הוא החומר התורשתי בתאים הנושא את הגנים שלנו, השולטים, בין היתר, בצורה שבה התאים מתפקדים. גידולים סרטניים יכולים להיגרם על-ידי גנים פגומים בדנ״א (מוטציות גנטיות) שיכולות לגרום לתאים להמשיך להתחלק בצורה לא מבוקרת, וכך להפוך לתאים סרטניים, או מוטציות שגורמות ל״כיבוי״ מנגנונים האמורים למנוע מגידול להתפתח.

מוטציות גנטיות מולדות (תורשתיות)

יש אנשים הנולדים עם מוטציות גנטיות שקיבלו מהוריהם, ולכן נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח סרטן לבלב. גנים אלה, שאחראים על שיעור קטן ממקרי סרטן לבלב, אחראים גם לתסמונות אחרות. כדי לאתר מוטציות גנטיות מולדות ספציפיות ניתן לבצע בדיקה גנטית.

מוטציות גנטיות נרכשות

מרבית המוטציות הגנטיות הקשורות לסרטן לבלב אינן תורשתיות, והן מתפתחות לאחר שאדם נולד. מוטציות גנטיות נרכשות, המכונות גם מוטציות סומטיות, לפעמים מתפתחות כתוצאה מחשיפה לכימיקלים מסרטנים (למשל עשן טבק), אך פעמים רבות הגורם לשינויים אלה אינו ידוע. מוטציות גנטיות רבות עשויות להתרחש בשל תהליכים פנימיים בתא ללא קשר סביבתי.

על מנת לאתר אילו מוטציות גנטיות יש בגידול, ניתן לבצע בדיקות גנומיות של הגידול.