10 עובדות על סרטן לבלב

10 עובדות על סרטן לבלב

1. הלבלב – מסייע בעיכול ובוויסות הסוכרים
הלבלב הוא האיבר שאחראי על הפרשת אנזימים המסייעים בתהליך העיכול ועל הפרשת הורמונים המסייעים בוויסות הסוכרים בגוף. הוא ממוקם בחלק האחורי של הבטן וגודלו כ-15 ס"מ.

2. קיימים סוגים שונים של סרטן הלבלב
סרטן הלבלב הוא גידול ממאיר בלבלב. ישנם כמה סוגים של גידולים סרטניים בלבלב, כשהנפוץ ביותר נקרא אדנוקרצינומה דוקטלית והוא גידול המתפתח בתאים המרפדים את צינורות הלבלב (כ-95% מכלל מקרי סרטן הלבלב).

3. במרבית המקרים התסמינים מתגלים באיחור
סרטן הלבלב הוא אחד מסוגי הסרטן הקשים ביותר לגילוי, מכיוון שהתסמינים מהם סובלים החולים (אובדן תיאבון, בעיות במערכת העיכול, עייפות קיצונית) הם מגוונים ויכולים לנבוע מגורמים רבים. כמו כן, התסמינים הופכים למורגשים בדרך כלל לאחר שהגידול כבר התפשט. לכן מומלץ למי שמוגדרים כאוכלוסייה בסיכון להיות במעקב.

4. אפיון גנטי ספציפי עלול להגביר את הסיכון למחלה
מחקרים שונים הוכיחו כי קיימים שינויים גנטיים העלולים להגביר את הסיכון לחלות בסרטן הלבלב: נמצא קשר בין הימצאותו של הגן BRCA2, הקשור גם לסרטן השד, השחלות והערמונית – לסיכון מוגבר לסרטן הלבלב. כמו כן נמצא קשר בין מספר תסמונות תורשתיות לסיכון מוגבר לתחלואה (כ-10% ממקרי סרטן הלבלב הם תורשתיים).

5. נדיר בקרב אנשים צעירים
הסיכון לחלות במחלה נדיר יחסית בקרב צעירים, אבל לאחרונה נצפתה עליה בשכיחות סרטן הלבלב בחולים מתחת לגיל 65. שיעור התחלואה בסרטן הלבלב בקרב גברים מתחת לגיל 65 הוא 0.3% ובקרב נשים 0.2%. גורמי סיכון נוספים הם: עישון, כולל עישון פסיבי, היסטוריה משפחתית, עודף משקל, צריכה מרובה של בשר אדום ובשר מעובד ומחלת הסוכרת. כמו כן, התגלה סיכון מוגבר לחלות במחלה בקרב אנשים שעברו ניתוחים להצרת קיבה וניתוחים להסרת כיס המרה. מחקרים שונים הראו כי בעלי סוג דם A, B ו-AB, נמצאים בסיכון גבוה יותר לחלות בסרטן הלבלב, בהשוואה לבעלי דם מסוג O.

6. שיעור התחלואה נותר יציב
שיעור התחלואה בסרטן הלבלב נותר יציב מאז שנת 2002, ובישראל מאובחנים מדי שנה כ-500 חולים נוספים בסרטן הלבלב. על פי נתוני משרד הבריאות, שיעור מקרי המוות מסרטן הלבלב מכלל מקרי התמותה מסרטן ב-2011 עמד בקרב גברים יהודים על 8.3%, בקרב גברים ערבים על 6.2% ובקרב נשים יהודיות על 7.8%.

7. בדיקות מקיפות לאבחון המחלה
כאשר קיים חשד לגידול סרטני בלבלב עשוי הרופא להפנות את המטופל לבדיקות דם לאיתור חלבון הנקרא 19-9 CA או CEA אותו מייצר הגוף כאשר קיים גידול סרטני. המשך האבחון נעשה באמצעות הפניית המטופל לבדיקות אולטרסאונד בטן או CT, אולטרסאונד דרך הוושט ובדיקת MRI.

8. האופציה הניתוחית לא תמיד קיימת
לאור הקושי באיתור מוקדם של סרטן הלבלב, לא ניתן תמיד לנתח את החולה על מנת להוציא את הגידול. האופציה הניתוחית מוצעת לחולים שמחלתם התגלתה בשלב מוקדם. הטיפולים הנוספים המוצעים לחולים בסרטן הלבלב בשלב המוקדם הם הקרנות, כימותרפיה או שילוב של שניהם. בשלבים מתקדמים הטיפול הוא בעיקר כימותרפיה ולעתים רחוקות – טיפול קרינתי.

9. מתאימים את הטיפול לסוג הסרטן
לצד הטיפולים המסורתיים, קיימים כיום טיפולים מכווני מטרה המותאמים לסוג הסרטן הספציפי של כל חולה. טיפולים אלו הם טיפולים ממוקדים הנחשבים לפורצי דרך והם מותאמים אישית ונקבעים על פי מאפייני הגידולי הספציפיים של החולה. הטיפולים מזהים את התאים הסרטניים, נלחמים בהם וכך מעכבים את התפשטות הסרטן. התרופות תוקפות בעיקר את התאים הסרטניים ומגינות על הרקמה הבריאה שמסביבם. לכן, טיפולים מכווני מטרה או טיפולים ביולוגיים ואימונותרפיה, עשויים להיות יעילים ובטוחים יותר מטיפולים מסורתיים כגון כימותרפיה.

10. ממפים את הפרופיל הגנומי של החולה
בדיקת גנומיות מסייעות בזיהוי הגנים האחראים להתפתחותו של הגידול ועשויות לספק לחולים בסרטן הלבלב מידע חיוני על מגוון הטיפולים הקיימים במחלה. בדיקת FoundationOne CDx, שמספקת כיום את המבט המקיף והמדויק ביותר של הפרופיל הגנומי של תאי הסרטן, ממפה באופן מדויק את הגנים הסרטניים, בפרט אלה שגורמים לגידול לגדול ולהתפשט. הבדיקה מסייעת לרופאים לבחור מבין כלל הטיפולים האפשריים את הטיפול היעיל ביותר כנגד הביטוי הגנטי הספציפי שזוהה בבדיקה, ולהתאימו למטופל.