גורמים
לסרטן השד

גורמים
לסרטן השד

ידוע כי ישנם גורמים המעלים את הסיכון של אישה לחלות בסרטן שד. עם זאת, אם לאישה יש גורם סיכון מסוים, או יותר, אין זה אומר בהכרח שהיא תחלה בסרטן.

בדומה לרוב סוגי הסרטן, בדרך כלל לא ניתן להצביע על גורם בודד ישיר שגרם למחלה במקרה ספציפי. עם זאת, ידועים מספר גורמים העלולים להגביר את הסיכון לחלות בסרטן שד:

סרטן השד גילאים
הסיכון לחלות בסרטן השד עולה עם הגיל. מרבית המקרים מאובחנים לאחר גיל 50-60. סרטן שד פחות נפוץ אצל נשים מתחת לגיל 35.

גנים של סרטן השד
מוטציות מסוימות בדנ"א, אותם מקבלים בתורשה, יכולות להגביר משמעותית את הסיכון לפתחח סוגים שונים של סרטן. לדוגמה, שינוי, או מוטציה, בגנים BRCA1 או BRCA 2 יכול לעבור בתורשה. שינוי בגנים אלה יכול להגביר את הסיכון להתפתחות סרטן. לא כל סוגי הסרטן (כולל סרטן השד) נגרמים בשל מוטציה בגן זה, אך אצל כ-5% ע 10% מהנשים סרטן שד מופיע עקב פגם גנטי בגנים אלה )פגם גנטי זה מעלה סיכון גם לסרטן שד בגברים ובמקביל מעלה גם סיכון לסרטן הערמונית בגברים אלה). כאשר יש סיפור משפחתי של סרטן שד או שחלה, ובמיוחד אצל קרובות משפחה מדרגה ראשונה (אמא, אחות, בת) יכול לעלות חשד להמצאות פגם זה.

למרות האמור, במרבית הנשים המאובחנות עם סרטן שד אין סיפור משפחתי של מחלה זו. ישנן מוטציות נרכשות, שהן תוצאה של השפעות סביבתיות שונות (כגון קרינה או חשיפה לכימיקלים).

הורמונים
נראה כי להורמונים יש תפקיד בהתפתחות מקרי סרטן רבים. לדוגמה, חשיפת הגוף לאורך זמןן להורמון אסטרוגן מגבירה במעט את הסיכון לחלות בסרטן השד.
חשיפה כזו קיימת בנשים עם המאפיינים הבאים:

  • וסת ראשונה בגיל מוקדם
  • הפסקת הוסת בגיל מאוחר
  • נטילת הורמונים חלופיים בגיל הבלות למשך 10 שנים ויותר
  • לידה ראשונה בגיל מאוחר

גורמים נוספים העלולים להעלות את הסיכון לסרטן השד

  • חשיפה לקרינה באזור השדיים בגיל ההתבגרות
  • השמנת יתר בגיל המעבר