התמודדות עם הבשורה

התמודדות עם הבשורה

כתבה ד"ר רותי לאופר

אישה המקבלת את הבשורה הקשה שיש לה סרטן בשד חווה, לרוב, סוג של הלם, הכולל חרדה איומה, בהלה ובלבול. לפני שאנסה לענות לשאלה המתבקשת: "מה עושים עכשיו?", חשוב לי להדגיש שרוב המאובחנות כלוקות בסרטן השד מבריאות. עוד חשוב לזכור שסרטן השד לא מתפתח ביום אחד, במספר ימים או במספר שבועות, לכן גם אין דחיפות של ימים בודדים להתחיל לטפל בו. יש די זמן לעכל את הידיעה ולקבל את מירב המידע היכן ועל ידי מי מומלץ להיות מטופלת. אז מה עושים עם הבשורה הקשה?
1. לוקחים ימים אחדים להירגע, לצבור מידע ולשתף בבעיה אנשים קרובים.
2. שתי הכתובות העיקריות שאליהן יש לפנות הן אונקולוג וכירורג.
3. לדעת רבים האונקולוג הוא הכתובת הראשונה שיש לפנות אליה. האונקולוג יבחן את תשובות כל הבדיקות הרלוונטית למחלה, כמו גם את מצבה הכללי של האישה ואת ההיסטוריה המשפחתית שלה. האונקולוג ייתן לאשה הסבר ראשוני על מחלתה.
4. חשוב ביותר להביא לפגישה עם האונקולוג כל מסמך מקורי שקשור לבעיה.
5. בהתאם למידע שיוצג בפניו ולבדיקה הגופנית, האונקולוג יקבע את הצורך בבדיקות נוספות ואת סדר הטיפול. לעיתים כבר בתחילת הדרך ברור שהטיפול הראשוני המומלץ אינו ניתוח, אלא טיפול תרופתי.
6. בעצת האונקולוג, או לפעמים במקביל לבירור האונקולוגי, ניתן לפנות לכירורג, עדיף ביותר לכירורג שעיקר עיסוקו הוא סרטן השד. הכירורג ידון עם האישה על האפשרויות הניתוחיות של הגידול, לרבות הצורך בשחזור.
7. גם אם מתקשרים אל המאובחנות מבתי חולים או מקליניקות שונות ומודיעים שיש להן תור "למחר" אצל פרופ'/ ד"ר X, ממש אין סיבה להגיע לתור שנקבע לא על פי רצונה ובחירתה של המטופלת.
8. כל הצעה/המלצה לטיפול חייבת להיות מוסברת ומנומקת לפרטי פרטים, כך שהמטופלת תבין במדויק מה הטיפול המוצע ומה הסיבה להמלצה (לפי חוק זכויות החולה).
9. במקרים רבים אין צורך בכריתה מלאה של השד, ואם רק אפשר עדיף להימנע ממנה.
10. אין חובה לעבור שחזור שד כבר בניתוח הראשוני או בכלל. חובה לקבל הסבר מפורט מפלסטיקאי מנוסה בשחזורי שד על כל אפשרויות השחזור, לרבות הסיבוכים האפשריים בכל אפשרות.
11. האחריות לבריאות המטופלת היא זכותה וחובתה. לכן מומלץ לכולן להיות מעורבות בכל החלטה הנוגעת אליהן. אין חובה להסכים לכל המלצה ולכולן שמורה הזכות (החוקית) לפנות לחוות דעת נוספת אחת או יותר.

מידע רב נוסף ראו כאן: Http://breast-guide.co.il