גורמי סיכון לסרטן שחלה

גורמי סיכון לסרטן שחלה

גורם סיכון הוא כל גורם המשנה את הסיכוי לחלות במחלה, למשל סרטן. לסוגי סרטן שונים יש גורמי סיכון שונים. לדוגמה חשיפה לא מוגנת לקרני השמש היא גורם ידוע להעלאת הסיכון לסרטן עור, ועישון הוא גורם סיכון לסוגי סרטן שונים, כגון סרטן ריאות וסרטן שלפוחית שתן. אולם נוכחות גורם סיכון, או מספר גורמי סיכון, אינה בהכרח מצביעה על כך שמישהו יחלה במחלה. זאת ועוד, יש אנשים החולים בסרטן ולא היה להם אף גורם סיכון ידוע.

חוקרים מצאו מספר גורמי סיכון שעלולים להעלות את הסיכון של אישה לפתח סרטן שחלה אפיתליאלים, אבל גורמי הסיכון אלה אינם קשורים לסוגי סרטן שחלה אחרים פחות נפוצים.

גורמים אלה כוללים: 

היסטוריה משפחתית

ישנם גורמים העשויים לרמוז על פגם גנטי תורשתי. למשל:

  • התפתחות סרטן שחלה או שד בקרובת משפחה מדרגה ראשונה (אמא או אחות).
  • התפתחות סרטן מעי אצל שלושה בני משפחה, כשאחד מהם אובחן לפני גיל 50, והופעת סרטן שחלה בקרובת משפחה נוספת. כאשר לאחות או לאם האישה היה סרטן שחלה, שד או רחם, קיים סיכון מוגבר לפתח סרטן שחלה.

גיל

הסיכון לסרטן שחלה עולה עם הגיל. הסיכון לסרטן שחלה עולה בנשים מעל גיל 50. רוב המקרים מתגלים אחרי המנופאוזה (הפסקת הוסת).

לידה ומנופאוזה

נשים שלא ילדו מעולם, לא לקחו גלולות מעולם, והחלו מנופאוזה בגיל מאוחר מהממוצע (אחרי גיל 51) נמצאות בסיכון מוגבר לסרטן שחלה. 

גנטיקה

יש גנים מסוימים שיכולים להעלות את הסיכון לסרטן שחלה. למשל, לנשים עם מוטציות בגן BRCA1 או בגן BRCA2 (1 מתוך 500 נשים) יש סיכון של 23%  עד 54% לפתח סרטן שחלה.

בעיות גניקולוגיות בעבר

נשים שסבלו מציסטות שחלתיות או מאנדומטריוזיס נמצאות בסיכון גבוה יותר לסרטן שחלה.

סגנון חיים

השמנת יתר, עישון וחוסר פעילות גופנית, קשורים לסיכון מוגבר לסרטן שחלה.