כיצד מאבחנים סרטן שחלה?

כיצד מאבחנים סרטן שחלה?

לאבחון מוקדם יש פוטנציאל לשפר את שיעורי ההישרדות מהמחלה, אבל התסמינים, במיוחד בשלבים מוקדמים, אינם תמיד ייחודיים למחלה זו ולכן לפעמים קשה לאבחן סרטן. בנוסף, נכון להיום, אין בדיקה שגרתית פשוט שיכולה לזהות בצורה מדויקת ואמינה סרטן. כאשר מופיעים תסמינים שעשויים להיות קשורים לסרטן שחלה, מומלץ לגשת לרופא נשים (גינקולוג) לביצוע בדיקות.

בדיקת גופנית

הגינקולוג תחילה יבדוק אותך ויחפש אחר סימנים לסרטן שחלה – למשל שחלה מוגדלת, גושים או נפיחויות (שניתן לראות בבדיקה וגינלית) או סימנים לנוזלים חופשיים בבטן. אם יהיה צורך בכך, הרופא יבצע לבדיקת אולטרסאונד, בדיקת דם ובדיקות נוספות.

בדיקות דם

בדיקת דם הכוללת ספירת דם, בודקת את מספר תאי הדם האדומים, הלבנים וטסיות (תאים המסייעים למנוע דימום), ומדדים אחרים לתפקוד כליות, כבד ולבריאות הכללית שלך. יתכן שתופני לבדיקת דם שנועדה לבדוק את רמת חלבון CA-125. חלבון זה משמש כסמן (ביומרקר) לסרטן מסוג אפיתליאלי, ורמה גבוהה חריגה עשויה להצביע על קיום המחלה (מעל 35 יחידות למיליליטר). לסרטן של תאי נבט יש סמנים אחרים שעלולים להצביע על המחלה.

בדיקות הדמיה

  • בדיקות אולטרסאונד חיצונית (אזור הבטן והאגן) – נותנת תמונה של פנים הבטן, הכבד והאגן.
  • בדיקת אולטרסאונד נרתיקית (וגינלית) – מיועדת לבדוק האם הממצא החשוד הוא גידול או ציסטה המלאה בנוזל. בדיקה זו יכולה גם לבדוק את גודלה ואת תוכנה של השחלה.
  • סריקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT) – סוג של צילום רנטגן מתוחכם, המפיק תמונות של חתכי רוחב שונים מהן ניתן לבנות תמונה תלת ממדית של הגוף. בדיקה זו אינה מראה גידולים קטנים בשחלות, אך היא יכולה להראות גידולים גדולים יותר ולזהות האם הגידול התפשט לאיברים סמוכים.
  • הדמיית תהודה מגנטית (MRI) – מפיקה חתכי רוחב של הגוף, בדומה ל-CT, אך עושה שימוש בשדות מגנטיים במקום בקרני רנטגן. בדיקה זו לרוב מיועדת לבדיקת חוט השדרה והמוח.
  • בדיקת PET CT –בדיקה זו יעילה לאיתור מצבורים קטנים של תאים סרטניים. לרוב נעזרים בבדיקה זו במקרים של הישנות המחלה, כאשר גידול סרטני בשחלה חוזר.

בדיקות אחרות

  • שאיבת נוזל מחלל הבטן – דגימה של הנוזל לצורך בדיקת נוכחות תאים סרטניים.
  • לפרסקופיה – ניתוח זעיר-פולשני המאפשר להסתכל על השחלות ועל אזור האגן המקיף אותן. בדיקה זו מסייעת בבניית תוכנית ניתוח או טיפולים אחרים, ומסייעת לקבוע מהו שלב המחלה (עד כמה התפשט הגידול הסרטני). באמצעות לפרסקופיה ניתן גם לבצע ביופסיה.
  • לפרטומיה – ניתוח הכולל פתיחת בטן. לעיתים ניתן לאבחן סרטן רק באמצעות לפרטומיה.

בדיקות גנטיות

אם אובחן סרטן שחלה אפיתליאלי, כנראה שתופני לייעוץ גנטי כדי לקבוע האם יש צורך בבדיקות גנטיות, הבודקות מוטציות גנטיות תורשתיות, למשל BRCA1 או BRCA2. ישנם מקרים של סרטן הקשורים למוטציות בגנים אלה או לגנים אחרים.