כיצד מטפלים בסרטן השחלה?

כיצד מטפלים בסרטן השחלה?

לאחר אבחון של סרטן שחלה, דירוג ושלב המחלה, הצוות הרפואי ימליץ לך על אפשרות טיפול אחת או יותר. לפני ביצוע טיפול כלשהו, תקבלי הסבר מלא ומפורט על מטרות הטיפול. חשוב שתביני מהם הסיכונים ותופעות הלוואי של כל אפשרות טיפול.

הטיפולים העיקריים לסרטן שחלה הם:

ניתוח

הטיפול העיקרי במרבית מקרי סרטן שחלה. גודל הניתוח יהיה תלוי בשלב המחלה ובבריאותך הכללית. בסרטן אפיתליאלי, יש לניתוח 2 מטרות: קביעת שלב מחלה והסרה מקסימלית של התאים הסרטניים.. בסוגים אחרים של סרטן שחלה (תאי נבט וסטרומה) מטרת הניתוח היא להסיר את הגידול.

 כימותרפיה

כימותרפיה היא השימוש בתרופות כימיות שמטרתן להרוס את תאי הסרטן. כימותרפיה היא טיפול משלים לאחר כל ניתוח לסרטן שחלה (למעט מקרים בהם המחלה נמצאת בדרגה נמוכה של שלב 1a, כלומר, הגידול רק בשחלה אחת – במקרים אלה מבוצע רק ניתוח). כימותרפיה ניתנת כדי לצמצם את הגידולים הסרטניים, אם נותרו בגוף. חלק מהחולות מקבלות כימותרפיה כחלק מהטיפול העיקרי במחלה.

לעיתים, כאשר לא ניתן להסיר את רוב הגידול הסרטני בניתוח, או כאשר לא ניתן לבצע ניתוח מורכב, תינתן כימותרפיה לפני ניתוח (כימותרפיה ניו-אג׳וונטית, או כימותרפיה קדם-ניתוחית). לאחר מספר מחזורי כימותרפיה מבצעים CT כדי לבדוק האם הטיפול כיווץ את הגידול, והאם ניתן לבצע ניתוח להסרת שאר הגידול הסרטני.

ישנם מקרים שבהם כימותרפיה ניתנת לאחר ניתוח (כימותרפיה אג׳וונטית) – גם כשהגידול הסרטני הוסר, או רוב חלקיו, קיים סיכוי שנותרו תאים סרטניים בגוף. כדי לחסל תאים סרטניים בלתי נראים או חלקי גידול שלא ניתן היה להסיר בניתוח, המטופלת תקבל כימותרפיה.

כימותרפיה הורגת תאים סרטניים, אך גם תאים תקינים. חשוב שתשוחחי עם הרופא על סוג הכימותרפיה שתקבלי, מה הן תופעות הלוואי הצפויות וכיצד ניתן להפחיתן או להתמודד עימן.

טיפול מכוון מטרה

טיפול מכוון מטרה, המכונה גם טיפול ממוקד, הוא סוג טיפול חדש יותר. טיפול מכוון מטרה הוא טיפול הפועל על המנגנון הספציפי הגורם להתפתחות התאים הסרטניים. במקרים רבים מנגנון זה קשור למוטציות גנטיות הגורמות לגדילת תאים לא מבוקרת, ולעיתים למוטציות גנטיות המונעות ממערכת החיסון לזהות ולהשמיד את התאים הסרטניים. בסוגי סרטן מסוימים, הטיפול במוטציות גנטיות אלה מאפשר להילחם בגידול הסרטני, לשפר את איכות החיים של החולה ולהאריך את תוחלת החיים.

כל טיפול מכוון מטרה פועל בצורה אחרת, אך כולם משנים את הדרך שבה תא סרטני גדל, מתחלק, משתקם או מתקשר עם תאים אחרים.

טיפול ביולוגי הוא טיפול מכוון מטרה. טיפול ביולוגי מבוסס על חומרים המיוצרים באופן טבעי בגוף או כאלה המופקים במעבדה בשיטה של הנדסה גנטית והוא מכוון למוטציות ספציפיות בתאים הסרטניים. למשל, בסרטן שחלה ישנם טיפולים ביולוגים המכוונים לחלבון הקרוי VEGF (Vascular endothelial growth factor ). על   מנת לגדול ולהתפשט, גידולים זקוקים לאספקת דם גדולה מזו שמספקים להם כלי הדם הקיימים ברקמה. לשם כך, התאים הסרטניים מפרישים כמות גדולה יותר של חלבוןVEGF   –  חלבון זה מעודד יצירת כלי דם חדשים בתוך הגידול ובסביבתו אשר מזינים את הגידול ומאפשרים את המשך צמיחתו. טיפולים ביולוגים המכוונים ל-VEGF חוסמים את פעולת חלבון VEGF וכך הם מעכבים את תהליך יצירת כלי הדם החדשים הדרושים לצורך צמיחת הגידול. פעילות זו פוגעת באספקת חומרים חיוניים לצמיחת הגידול, וכך עשויה למנוע את התפשטותו ואף להביא לנסיגתו.

אימונותרפיה, סוג אחר של טיפול מכוון מטרה, מפעילה את מערכת החיסון ומשפרת את יכולותיה לזהות ולתקוף תאים סרטניים.

טיפול בהקרנות (רדיותרפיה)

טיפול בהקרנות משתמש בקרני אנרגיה בעוצמה גבוהה כדי לחסל תאים סרטניים. כיום, השימוש בקרינה משמש לעיתים נדירות בלבד בסרטן שחלה, כדי לטפל במחלה שחזרה לאחר ניתוח וכימותרפיה, או אם אין אפשרות טיפול אחרת. טיפול בהקרנות תומך ניתן גם במקרים שיש צורך להפחית כאב, אי נוחות או דימום.