מהו סרטן השחלה?

מהו סרטן השחלה?

בגוף שלנו יש תאים שונים מסוגים שונים, אך מה שמשותף לכולם הוא תהליך חייהם: כל תא גדל, מתחלק וכשנגמר תפקידו – הוא מת. זהו תהליך חשוב וטבעי, והוא מתאפשר הודות למערכת בקרה מורכבת בכל תא. אם מרכיב אחד ממערכת זו נפגע, בדרך כלל לא יורגש שינוי כמעט, אך כאשר יש פגיעה במספר מרכיבים, מערכת הבקרה יכולה להשתבש, ובשל כך גם תהליך גדילתו של התא. הוא עשוי להמשיך לגדול ולהתחלק במהירות, ללא ריסון, ובשל החלוקה המהירה עלול להיווצר גוש של תאים שגדל ופוגע בתאים בריאים. גוש זה הוא הגידול הסרטני. בסרטן שחלה הגידול הסרטני מתחיל בשחלות.

מהי שחלה?

שחלה היא איבר רבייה המצוי בנשים. תפקיד השחלה הוא לייצר ביציות. לרוב הנשים יש שתי שחלות, בגודל 3-4 ס״מ, אחת בכל צד של הרחם. מדי חודש, ביצית אחת עוברת מהשחלה, דרך החצוצרה אל תוך הרחם. אם הביצית לא הופרתה ע״י זרע, היא מופרשת מהרחם יחד עם הרקמות המרפדות את הרחם, ובכך מסתיים המחזור החודשי ומתחיל הווסת (דימום נרתיקי הנמשך מספר ימים). כאשר הביצית עוברת הפרייה היא נקלטת ברחם ומתפתחת לעובר.

השחלות הן גם המקור העיקרי להורמונים הנשיים – אסטרוגן ופרוגסטרון. כאשר אישה מגיעה לגיל המעבר, ייצור ההורמונים יורד בהדרגה, עד שהמחזור החודשי נפסק לחלוטין (מנופאוזה).

סביב השחלות ישנם מספר איברים:

  • איברי הרבייה, כגון הרחם והחצוצרות.
  • איברי מערכת השתן – שלפוחית השתן וצינורית השתן, המנקזת את השתן מהכליות לשלפוחית השתן.
  • רקטום (חלקו האחרון והתחתון של המעי הגס).
  • הצפק – קרום דק העוטף את האגן, דפנות חלל הבטן, חלק מאיברי חלל הבטן.
  • בלוטות לימפה.