מהם הסוגים של סרטן השחלה?

מהם הסוגים של סרטן השחלה?

השחלות מכילות שלושה סוגי תאים. בכל סוג של תא יכול להתפתח סוג אחר של גידול: 

גידולים אפיתליאלים

מרבית הגידולים בשחלה (90%) נובעים מגדילה והתרבות לא מבוקרת של תאים אפיתליאלים המכסים את שטחה של השחלה. קיימים מספר סוגים של גידולים אפיתליאלים: הנפוץ ביותר הוא סרטן נסיובי (serous) וסרטן דמוי רירית רחם. נפוצים פחות הם סרטן רירני (mucinous) וסרטן תאים צלולים (clear cell).

אם תאי הגידול לא נראים כמו אף אחד מ-4 סוגים אלה, המחלה מכונה סרטן בלתי מסווג. סרטן בלתי מסווג נוטה לגדול ולהתפשט מהר יותר מהסוגים האחרים. כל סוגי הסרטן הללו מסווגים גם עפ״י שלב (המתאר את היקף הסרטן, עד כמה התפתח) ודרגת מחלה (הנקבעת עפ״י מראה התאים בגידול: תקינים, מעט תקינים, בלתי תקינים).

גידולי תאי נבט (Germ)

תאי הנבט מייצרים את הביציות. יש גידולים בתאי נבט שהם שפירים ויש גידולים ממאירים. ישנם סוגים שונים של גידולים בתאי נבט:

  • טרטומה בשלה – גידול שפיר המתחיל בתאי הנבט. זהו הסוג הנפוץ ביותר של גידולים, והוא נפוץ בעיקר בנשים צעירות עד גיל 40. טרטומה בשלה לעיתים מכונה ציסטה דרמואידית.
  • טרטומה לא בשלה – סוג נדיר של סרטן שחלה. עשוי להתפתח בילדות ובנשים צעירות, לרוב מתחת לגיל 18. סוג זה של סרטן לרוב מטופל באמצעות טיפול תרופתי ולעיתים גם ניתוח.
  • דיסג׳רמינומה – סוג נדיר של סרטן. נפוץ בעיקר בנשים בשנות ה-20 לחייהן. מרבית הגידולים הללו לא מתפשטים מעבר לשחלה, וכאשר הם מוגבלים לשחלה יש 75% סיכוי לריפוי על ידי הסרת השחלה. כאשר הגידול התפשט מעבר לשחלה, וניתן טיפול מתאים, סיכויי הריפוי הם כ- 90%.

קיימים סוגים נוספים של גידולים אחרים בתאי נבט, אך אלה נדירים יותר.

גידולי תאי סטרומה

מתחילים בתאי הרקמות המבניים השומרים על מבנה השחלה ומייצרים את ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון.

מרבית הגידולים הם שפירים (לא סרטניים) ואינם מתפשטים מעבר לשחלה. 1% מכלל הגידולים הללו הוא סרטני. ניתן לטפל בגידולים שפירים על ידי הסרת האזור בשחלה ממנו התפתח הגידול או באמצעות הסרת השחלה.

גידולים סרטניים, או גידולים בעלי פוטנציאל להתפשט (לשלוח גרורות) לחלקים אחרים בגוף, מחייבים טיפול.