מה גורם לסרטן שחלה?

מה גורם לסרטן שחלה?

הדנ״א שלנו נושא את המידע הגנטי של כל תא ותא בגוף – כיצד יתפקד ומה יהיו תכונותיו. חלקים מהדנ״א גם אחראים על מערכת הבקרה בתאים שלנו, שמווסתת את האופן שבו התאים יגדלו, יתחלקו ויסיימו את חייהם. אחת ההתקדמויות בתחום חקר הסרטן היא ההבנה שמוטציות (שינויים) מסוימות בדנ״א יכולות לשבש את לגרום לתאים תקינים להפוך לסרטניים. כאשר ישנן מספר מוטציות בדנ״א, תהליך הבקרה נפגע וכתוצאה מכך התאים מתרבים ללא ריסון ומתפתחים גידולים סרטניים. מוטציות יכולות להיות תורשתיות (מולדות) או להתפתח במהלך החיים (נרכשות). 

מוטציות גנטיות תורשתיות

ישנם מקרים שבהם מוטציה גנטית (גן פגום), הקשורה להתפתחות סרטן, מועברת בתורשה מהורה לצאצא. המוטציה הזו נמצאת בכל תא ותא בגוף. חלק קטן ממקרי סרטן השחלה מתפתחים בנשים שיש להן מוטציות גנטיות תורשתיות הקשורות לסיכון מוגבר לסרטן שחלה, למשל BRCA1 ו-BRCA2. גנים נוספים הקשורים לסיכון מוגבר לסרטן שחלה הם: PTEN,STK11, MUTYH. גם מוטציות גנטיות הקשורות גם לסרטן מעי גס מסוג מסוים מעלות את הסיכון לסרטן שחלה: MLH1, MLH3, MSH2, MSH6, TGFBR2, PMS1, PMS2.

אם לאדם יש היסטוריה משפחתית של סרטן הקשור לגנים הללו, ניתן לבצע בדיקות גנטיות על מנת לזהות מוטציות גנטיות מולדות אלה.

מוטציות גנטיות נרכשות

מרבית המוטציות בדנ״א, הקשורות לסרטן שחלה, אינן תורשתיות אלא נרכשו במהלך החיים. מוטציות אלה,

המכונות גם מוטציות סומטיות, נמצאות רק ברקמת הגידול הסרטני. תאים בריאים אינם נושאים את המוטציות הסומטיות ואינם מצויים בסיכון לפתח גידול סרטני. אם מוציאים את הגידול בניתוח, או שהוא נעלם לגמרי בעקבות טיפול, המוטציות הללו נעלמות מהגוף.

עד היום לא הצליחו למצוא גורם כימי סביבתי או גורם הקשור לתזונה שלנו שעשוי לגרום לסרטן שחלה, ולכן הסיבה למרבית המוטציות הגנטיות הנרכשות אינה ידועה. במרבית המקרים של סרטן שחלה יש מספר מוטציות גנטיות נרכשות. על מנת לדעת מהן המוטציות האלה, ניתן לבצע בדיקות גנומיות המאתרות את המוטציות הללו, ובמקרים מסוימים יכולות לסייע בהתאמת הטיפול למוטציות אלה.