גורמים
לסרטן המעי

גורמים
לסרטן המעי

הסיבה שאדם מסוים מפתח סרטן מעי גס אינה תמיד ידועה, אך אנו יודעים שישנם מספר גורמים העלולים להעלות את הסיכון לחלות במחלה. גורמים אלה כוללים עישון, הרגלי תזונה, עודף משקל, חוסר פעילות גופנית ועוד.

גורם סיכון לסרטן המעי הגס הוא כל דבר המשפיע על הסיכוי לפתח מחלה מסוימת, כמו סרטן. אולם אם למישהו יש גורם סיכון מסוים, או אפילו מספר גורמי סיכון, זה לא אומר שבוודאות יתפתח אצלו סרטן מעי גס. יתרה מכך, ישנם אנשים שיש להם סרטן במעי הגס אך הם לא נמצאים בקבוצת סיכון ידועה. חוקרים מצאו שישנם מספר גורמים המעלים את הסיכון של אדם לפתח פוליפים או סרטן מעי גס:

הרגלי חיים
עישון, חוסר פעילות גופנית ושתייה מופרזת של אלכוהול מעלים את הסיכון לפתח סרטן מעי גס.

תזונה

  • תפריט הכולל כמויות גדולות של בשר אדום (בקר, כבש, כבד) ובשר מעובד (כמו נקניקיות, פסטרמה) יכולים להעלות את הסיכון לסרטן מעי גס. גם בישול של בשר בחום מאד גבוה (טיגון, גריל, "על האש") יוצרת כימיקלים שמעלים את הסיכון לסרטן, לא רק סרטן מעי גס.
  • תפריט הכולל כמויות גדולות של פירות, ירקות וחיטה מלאה עשוי להפחית את הסיכון לסרטן המעי הגס.

סרטן המעי הגס גילאים
רוב המקרים (90%) שלל סרטן המעי הגס מתגלים באנשים מעל גיל 50. סרטן המעי הגס יכול להתפתח בגיל צעיר יותר, אך מקרים אלה פחות שכיחים.

היסטוריה אישית של פוליפים או סרטן מעי גס
אנשים שהיו להם פוליפיםם מסוג אדנומה (גידול שפיר במעי הגס) נמצאים בסיכון מוגבר לפתח סרטן מעי גס. במיוחד כשהיה מספר רב שלהם או שהם היו גדולים. גם אנשים שכבר חלו בסרטן מעי גס נמצאים בסיכון גבוה יותר לסרטן במעיים או ברקטום.
היסטוריה משפחתית שלל פוליפים או סרטן מעי גס
15 עד 20 אחוזים ממקריי סרטן המעי הגס קשורים לגורמים משפחתיים-תורשתיים. בקרב בני משפחה של חולים עם גידולי המעי הגס, הסיכון להופעת המחלה גבוה עד פי 3-2 בהשוואה לאוכלוסייה הכללית

היסטוריה של מחלות מעי דלקתיות
אנשים עם היסטוריה ארוכהה של מחלות מעי דלקתיות כמו קרוהן או קוליטיס נמצאים בסיכון גבוה לפתח סרטן במעי הגס. הסיכון עולה ככל שהדלקת פעילה לאורך זמן וכאשר חלק גדול המעי הגס מודלק.

סוכרת
אנשים עם סוכרת ותנגודתת לאינסולין נמצאים בסיכון מוגבר לפתח סרטן מעי גס.

גורמים תורשתיים
כ- 5% עד 10% אחוזז מהאנשים המפתחים סרטן מעי גס ירשו מהוריהם גנים פגומים (מוטציות) שיכולים להעלות את הסיכון להתפתחות סרטן. התסמונות התורשתית הנפוצות ביותר הן התרבות פוליפים בלוטיים משפחתית (FAP) , מחלה גנטית המאופיינת בגידולים שפירים (פוליפים) במערכת העיכול ובעיקר במעי הגס והרקטום, ותסמונת סרטן מעי גס תורשתי (HNPCC) . אנשים עם תסמונת זו נוטים לפתח סרטן מעי גס בגיל מוקדם.