מהו סרטן המעי הגס

מהו סרטן המעי הגס

מחלת הסרטן מתרחשת כאשר מנגנון הבקרה של התאים בגוף משתבש, התאים מתחלקים וגדלים ללא סדר ופיקוח. כאשר התאים ממשיכים לגדול ולייצר תאים נוספים ללא רסן נוצר גידול סרטני המפריע לתפקוד האיבר.

מערכת העיכול מתחילה בפה ומסתיימת בפי הטבעת. תפקידה העיקרי הוא לעבד ולספוג את המזון שאנו אוכלים, ולהפריש חומרי פסולת מהגוף. המעי הגס והרקטום (חלחולת) מהווים את החלק הסופי של מערכת העיכול. המעי הגס הוא צינור שרירי באורך של כ- 1.5 מטר הסופג מים ומלחים מהמזון שנותר לאחר שעבר במעי הדק. הפסולת שנותרה לאחר המעבר במעי הגס מגיעה לרקטום, חלקו האחרון של מערכת העיכול, ויוצאת מהגוף דרך פי הטבעת. אורך הרקטום כ- 15 סנטימטרים.

מחלת הסרטן נוצרת בתאים. במצב תקין, מנגנון התחלקות התא אחראי על כך שתאים יתחדשו באופן תמידי – שהתאים יתחלקו בצורה מבוקרת ומסודרת, שתאים חדשים ייווצרו במקום תאים ישנים, המתנוונים ומתים. כאשר מנגנון הבקרה של התאים משתבש, התאים ממשיכים להתחלק. מקור שיבוש זה עשוי להיות שינוי שחל בגנים של תאים נורמאליים. כאשר התאים ממשיכים לגדול ולייצר תאים נוספים בצורה פראית ולא מרוסנת נוצר גידול סרטני המשתלט על הרקמות הסמוכות ומפריע לתפקוד.

מרבית המקרים של סרטן המעי הגס והרקטום מתחילים כמצבור תאים בדופן הפנימית של המעי הגס או הרקטום. מצבור תאים זה קרוי פוליפ. פוליפ הוא גידול שפיר ללא יכולת התפשטות, אך סוגים מסויימים של פוליפים יכולים להשתנות לגידול ממאיר (סרטני) עם הזמן, ואלה עלולים להתפשט ולחדור לרקמות ואיברים נוספים. לרוב, תהליך זה נמשך מספר שנים, מבלי לגרום לתסמינים כלשהם, ומכאן החשיבות של ביצוע בדיקות סקר לאיתור מוקדם של סרטן המעי הגס והרקטום.

נהוג לסווג את חומרת סרטן המעי הגס והיקפו עפ"י מידת התפשטותה בשכבות דופן המעי או לחלקי גוף המרוחקים מדופן המעי. ככל שהגידול חודר עמוק יותר לדופן המעי, דרגת הגידול חמורה יותר. ישנן שיטות שונות לדירוג חומרת המחלה, והשיטה המקובלת כיום לדירוג היא TNM:
T גידול (Tumor) – מידתת התפשטות הגידול בדופן המעי.
N בלוטות (Node) – מידתת התפשטות הגידול לבלוטות הלימפה.
M גרורות (Metastases) –– סרטן משני. מידת התפשטות הגידול לאיברים אחרים (כמו כבד, ריאות).

באמצעות רפואה מותאמת אישית מתאפשרות דרכי טיפול חדשות המותאמות לשלב הדירוג של סרטן המעי הגס ואישית לכל חולה.