מהו
סרטן ריאה

מהו
סרטן ריאה

מחלת הסרטן מתפתחת כאשר מנגנון הבקרה של התאים משתבש, וכתוצאה מכך התאים ממשיכים להתחלק ללא סדר ופיקוח. כאשר התאים גדלים ומייצרים תאים נוספים ללא רסן, נוצר גידול סרטני המשתלט על האיבר ומפריע לתפקוד.

הריאות הן זוג איברי נשימה בתוך בית החזה. כאשר אנו נושמים,  הריאות קולטות מהאוויר חמצן, הדרוש לפעילות כל תאי הגוף, ומסלקות פחמן דו-חמצני, שהוא חומר הפסולת המועבר מהתאים, לדם ומשם לריאות הפולטות אותו החוצה. תהליך זה מכונה שחלוף (או חילוף) גזים. הריאות מורכבות מסמפונות (צינורות אוויר) שדרכן עובר אוויר המכיל חמצן, ומנאדיות (שקיקי אוויר קטנים) שבהם מתבצע חילוף הגזים.

מחלת הסרטן נוצרת בתאים. במצב תקין, מנגנון התחלקות התא אחראי על כך שתאים יתחדשו באופן תמידי – שהתאים יתחלקו בצורה מבוקרת ומסודרת, ושתאים חדשים ייווצרו במקום תאים ישנים, המתנוונים ומתים. כאשר מנגנון ההתחלקות של התא משתבש, התאים ממשיכים להתחלק ללא בקרה. מקור שיבוש זה עשוי להיות שינוי שחל בגנים של תאים נורמאליים. כאשר התאים ממשיכים לגדול ולייצר תאים נוספים בצורה פראית ולא מרוסנת נוצר גידול סרטני המשתלט על הרקמות הסמוכות ומפריע לתפקוד. סרטן ריאה הוא סרטן המתחיל בריאות. אם  יש בריאה גרורות שמקורן באיברים אחרים בגוף, מצב זה אינו נכלל תחת ההגדרה "סרטן ריאה", אלא גרורות ריאתיות ממקור ראשוני אחר.

לאדם עם סרטן בריאה יש תאים לא תקינים המתאגדים יחדיו ויוצרים גידול. שלא כמו תאים תקינים, תאים סרטניים גדלים ללא בקרה ויוצרים גידול ממאיר ההורס סביבו את רקמות הריאה הבריאות. כאשר גידול שמתחיל באופן מקומי בריאה גדל, הוא עלול לגרום להצטברות נוזלים בחלל שבין שני הקרומים (פלאורות) העוטפים את הריאות (נוזל פלאורלי), או לגרום לנדוד לאיברים מרוחקים וליצור שם גידולים (גרורות). האיברים הנפוצים ביותר אליהם עשוי להתפשט סרטן ריאה הם: עצמות, כבד, בלוטות לימפה, ולעיתים גם למוח. בדרך כלל הסרטן אינו מתפשט לכל האזורים הללו במקביל. אבחנת סרטן ריאה נעשית לרוב בשלב שבו כבר יש גרורות.