איזו רדיותרפיה מתאימה

איזו רדיותרפיה מתאימה
כיצד ניתנת רדיותרפיה?

הטיפול בקרינה יכול להגיע ממכשיר חיצוני או מחומר רדיואקטיבי המושתל באזור הגידול הסרטני.
טלתרפיה, כאשר מקור הקרינה מרוחק מן האתר המטופל; המקור יכול להיות מאיץ קווי, קובלטאו צזיום
ברכיתרפיה, כאשר מקור הקרינה קרוב או בתוך האיבר המטופל. המקור יכול להיות גרגרי יוד, מחטי אירידיום, צזיום ועוד
רדיותרפיה סיסטמית – בטיפול זה מחדירים חומר רדיואקטיבי לגופך באמצעות נוזל הניתן בעירוי או בבליעה. החומר הרדיואקטיבי מטייל בגוף ומשחרר את הקרינה בעיקר באזור התאים הסרטניים.

איזו רדיותרפיה מתאימה

תוכנית הטיפול או שדה הקרינה נקבעת על ידי רופא/ה המומחה בטיפול בסרטן (אונקולוג/ית) ובהתייעצות עם רופא/ה אונקולוג/ית מומחה ברדיותרפיה, על פי סוג הסרטן שיש לך. הטיפול מבוסס על מידע ממחקרים בינלאומיים לגבי יעילות הטיפול.
כמו כן, נלקחים בחשבון נתונים אישיים אחרים כמו:

 • גודל הגידול הסרטני.
 • מיקום הסרטן בגופך.
 • האם הגידול קרוב לרקמות בריאות הרגישות לקרינה (סמוך ללב, , ושט, מעיים וכו)
 • שלב הסרטן שנקבע על ידי גודל הגידול הסרטני, מיקומו והאם התפשט.
 • האם מתוכננים טיפולים נוספים במחלה.
 • נתונים נוספים כגון גילך, בריאותך הכללית והיסטוריה רפואית.
 • היסטוריה רפואית של קרינה בעבר. לכל רקמה בגוף יש יכולת ספיגת קרינה מקסימלית שונה ולכן חשוב לדעת האם אותו איבר המיועד לקרינה, הוקרן בעבר ומה כמות הקרינה שאותה ספג.

מהו האיזור לטיפול

כדי למזער את הנזק לרקמות בריאות, הצוות הרפואי יתכנן בקפידה את מתן הרדיותרפיה כך שהקרינה תפגע במקום ממוקד, בעיקר באזור הגידול.
שלב מקדים בתכנון ובביצוע רדיותרפיה הוא הסימולציה.
מטרת הסימולציה היא לקבוע מהו האזור המדויק שבו יש לטפל, מה יהיה מינון הקרינה שתועבר ומהן הזוויות הבטוחות ביותר להקרנה. כמו כן בסימולציה מסמנים את האיברים הסמוכים הבריאים שלא מתוכננים לקרינה ומחשבים את כמות הקרינה שכל איבר כזה יספוג. נתונים אלה ואחרים נשמרים במרפאה ומשמשים את הרופא/ה בכל טיפול. על מנת לחשב נתונים אלה יבוצעו צילומים אבחנתיים כגון CT, MRI ו-PET CT.
מכיוון שבמהלך מתן רדיותרפיה יש לשכב באותה תנוחה, במהלך הסימולציה יתוכננו לעיתים קיבועים שונים, לדוגמה לראש ולצוואר, כדי להקל עליך להישאר בתנוחה קבועה במהלך הטיפול. בנוסף, קעקועים זמניים על העור יסייעו למקם אותך בצורה מדויקת בכל טיפול.

רדיותרפיה וקרינה

 • בטיפול קרינתי חיצוני, מקור הקרינה הוא במכשיר ועל כן הטיפול אינו גורם לך לפלוט קרינה ולא נדרשים אמצעי זהירות מיוחדים. ניתן לשהות בחברת אנשים, כולל ילדים ונשים בהריון, במהלך תקופת הטיפולים, ולאחר סיומם.
 • ברכיותרפיה היא שיטת טיפול של רדיותרפיה הנעשית באמצעות קרינה מקומית או ישירה אל הגידול וזאת על-ידי החדרת מקור קרינה אל תוך הגידול או לידו, בדרך כלל על –ידי “זרעים” הפולטים קרינה למשך זמן סויים.
  תרפיה רדיונוקלידית –רפואה גרעינית (radionuclide therapy) ורדיותרפיה באמצעות שתלים רדיואקטיביים (radioactive implants) המטופל יהיה רדיואקטיבי למשך ימים אחדים עד שבועות. הצוות הרפואי יספק מידע מדויק האם ואילו אמצעי זהירות עליך לנקוט לאחר קבלת הרדיותרפיה.

יעילות ובטיחות

כן. טיפולי רדיותרפיה הם טיפולים מקובלים. מיליוני מטופלים עוברים בבטחה טיפולי רדיותרפיה מדי שנה ברחבי העולם. טיפול זה הינו טיפול יעיל ובטוח לריפוי או להקלה בתסמינים של סוגי סרטן רבים ביניהם ראש-צוואר, מוח, שד, צוואר הרחם, בלוטת הערמונית, וסרטן העור. בנוסף, טיפול זה יעיל למספר מחלות שפירות. למרות זאת, טיפולי רדיותרפיה, בדומה לטיפולים אחרים במחלת הסרטן, טומן בחובו סיכון לתופעות לוואי.

מן העיתונות