מהי בדיקת FoundationOne CDx?

מה הוא אבחון גנומי מרקמה

ביופסיה מרקמת הגידול מהווה חלק הכרחי של אבחון וטיפול בסרטן. הביופסיה יכולה לאשר את האבחון, לזהות את סוג הגידול, ובשנים האחרונות היא משמשת גם על מנת לזהות האם הגידול מכיל מוטציות ספציפיות שהן ברות טיפול. המשמעות היא, שבאמצעות ביופסיה ניתן לאבחן את הפרופיל הגנומי של הגידול ועל ידי כך להתאים בצורה מדויקת ויעילה יותר את הטיפול הממוקד לגידול הספציפי.

FoundationOne CDx היא בדיקה לאבחון גנומי מקיף של רקמת גידול, המסייעת לרופא להתאים טיפולים ממוקדים לגידול הספציפי. טיפולים אלה עשויים להיות יעילים יותר ורעילים פחות. בדיקת FoundationOne CDx מבוססת על ריצוף גנומי מהדור החדש (NGS) מסוג Hybrid Capture, טכנולוגיה המאפשרת לזהות במקביל מאות גנים ואת כל המוטציות הגנומיות שעשויות לגרום לסרטן להתפתח. זאת בניגוד לבדיקות גנומיות מהדור הראשון, המתוכננות למצוא שינוי גנומי בודד או שינויים ספורים בלבד.

  • בדיקת FoundationOne CDx סורקת בו זמנית 324 גנים שונים הקשורים לסרטן ומזהה את כל סוגי השינויים שהתרחשו בדנ"א של הגידול, אשר עשויים להיות המניע לגדילתו.
  • בדיקת FoundationOne CDx מאתרת TMB ו-MSI, מדדים קליניים (ביומרקרים) בגידול, המסייעים לנבא האם החולה יגיב לאימונותרפיה.
  • בדיקת FoundationOne CDx עברה ולידציה מקיפה (תיקוף), מה שמבטיח רמה גבוהה של דיוק ורגישות (עד 99%).
  • בדיקת FoundationOne CDx הינה הבדיקה המקיפה היחידה שקיבלה אישור FDA עבור בדיקות גנומיות מקיפות לאבחון והתאמת טיפול ממוקד לסרטן. האישור ניתן לאחר תהליך בחינה אינטנסיבי ומהווה אסמכתה חיצונית לרמת בקרת האיכות הגבוהה ביותר.
  • מאגר הנתונים של חברת פאונדיישן מדיסין הוא הגדול ביותר מסוגו בעולם, ומכיל מידע גנומי מקיף ומסקנות מיותר מ-300 אלף דגימות שנלקחו מגידולים שונים.
  • בדיקת FoundationOne CDx מזהה פי 3 יותר אפשרויות טיפול, בהשוואה לבדיקות גנטיות סטנדרטיות (כגון hotspot). לעיתים תרופות אלה לא היו נלקחות בחשבון ללא אבחון גנומי מקיף.

 

 

מן העיתונות