גישות מתקדמות בטיפול בסרטן

גישות מתקדמות בטיפול בסרטן

טיפול בסרטן: כשדרך הטיפול חשובה יותר ממיקום הגידול

לא משנה היכן התפתח הגידול, חפשו אחר המטרה. זוהי אחת הגישות החדשות והמהפכניות בטיפול בסרטן. לגישת טיפול זו יש פוטנציאל לשנות את האופן שבו חולי סרטן מטופלים.

בשנת 2017 אישר ה-FDA את האימונותרפיה הראשונה לטיפול במחלות סרטן, הניתנת על בסיס ביומרקר (סמן) של חוסר היציבות הגנומית (MSI) בגידול. בשונה מטיפולים נפוצים, כגון כימותרפיה, תרופה זו אינה ניתנת על בסיס המיקום שבו התפתח הגידול, אלא על פי ביומרקר שאינו תלוי במיקום הגידול, מה שנקרא אגנוסטי למיקום.

אישור זה של ה-FDA למתן תרופה על פי ביומרקר היה קו פרשת מים בהיסטוריה של טיפול מותאם אישית בסרטן. מטיפול המתמקד במיקום הגידול, כמו ״סרטן שד״ או ״סרטן ריאות״ או ״סרטן מעי״, למתן טיפול המנצל את החתימה הגנומית של הגידול הספציפי. טיפולים הניתנים על פי פרופיל גנומי מכונים Tumor-agnostic therapies (או בתרגום פשוט: טיפול מותאם-פרופיל גנומי).

התאמת טיפול מותאם-פרופיל גנומי לחולה הנכון

תחום הרפואה המותאמת אישית התפתח בצורה ניכרת בשנים האחרונות, בין היתר הודות לטכנולוגיות לריצוף גנומי המאפשרות לרצף דנ״א בגידולים סרטניים באמצעות בדיקות גנומיות. ריצוף גנומי של הגידול מאפשר להתאים טיפולים בצורה מדוייקת יותר. עד היום נמצאו שני ביומרקרים, שבאמצעותם ניתן להתאים אימונותרפיה (MSI ו-TMB), ושינוי גנומי ספציפי בגנים של NTRK המאפשר להתאים לחולים טיפול ביולוגי.

נכון להיום, בחלק מהמקרים מעבדות בתי החולים משתמשות בבדיקות גנומיות מצומצמות, הבודקות כל מוטציה או ביומרקר בנפרד. בדיקות אלה מבוצעות על פי סוג הגידול, ולכן הן ממוקדות לגידול מסויים. מכיוון שהן בודקות גנים לשינויים גנומיים המוגדרים מראש, אין להן בהכרח את היכולת לבדוק גם מרכיבים אחרים בגידול, העשויים לחשוף נתונים קריטיים להתאמת טיפול מדוייקת.

בשונה מהבדיקות הגנומיות השגרתיות, בדיקה גנומית מקיפה מסוג פאונדיישן וואן(Foundation One) מבוססת על ריצוף גנומי מהדור החדש. פאונדיישן וואן בודקת את הפרופיל הגנומי של הגידול ונותנת תמונה מלאה יותר של הדנ״א בגידול. בדיקה זו היא מעמיקה יותר, רגישה יותר וחושפת מידע מקיף על הגידול.

פאונדיישן וואן סורקת במקביל 324 גנים ויכולה לאתר את כל סוגי השינויים הגנומיים והמוטציות הרלוונטיות, שבחלקן אף ניתן לטפל – וכל זאת בבדיקה יחידה המתבצעת בדגימת רקמה זעירה או בדגימה הנלקחת מבדיקת דם. הבדיקה גם יכולה לאתר MSI ו-TMB, ביומרקרים שבאמצעותם ניתן לנבא סיכויי תגובה לאימונותרפיה.

טיפולים מבוססי-פרופיל גנומי משנים גם את המחקר בסרטן

התגלית המדעית שגידולים שונים יכולים להכיל שינויים גנומיים דומים, הובילה את קהילת המחקר לשינוי האופן שבו מתנהלים מחקרים קליניים מסויימים – במקום שהמחקר יתמקד בחולים עם גידולים המתפתחים במקום מסויים בגוף, המחקרים צריכים לבחון מגוון רחב יותר של חולים, שיש להם הרכב ביולוגי מסויים בגידול.

המחקרים החדשים (המכונים basket trials או ״מחקרי סל״) מתמקדים בתכונות מולקולריות מסויימות, ללא קשר לסוג הגידול, וכך הם יכולים לבדוק את יעילות ובטיחות התרופה המותאמת באוכלוסייה רחבה יותר, לפעמים אפילו בסוגי סרטן נדירים.

מדוע כל זה חשוב לחולי סרטן?

טיפול מותאם-פרופיל גנומי מייצג דרך חדשה שבה מסתכלים על הטיפול בסרטן, והיא שונה מהדרך שבה בנו תוכניות טיפול בעבר.

עם הטיפולים החדשים, בדיקת ההרכב הגנומי של הגידול ותכונות מולקולריות אחרות יכולה לסייע לרופאים להחליט אילו טיפולים הם הטובים ביותר לסרטן הייחודי של החולה, ללא קשר למיקום שבו הגידול החל או כיצד הוא נראה תחת מיקרוסקופ. הבדיקות המולקולריות השונות הופכות לאלמנט הכרחי בתכנון הטיפול במחלת הסרטן, כחלק טבעי מתחום הרפואה המותאמת אישית בסרטן.

מן העיתונות