מהי רפואה מותאמת אישית

מהי רפואה מותאמת אישית

המונח "רפואה מותאמת אישית" בסרטן מתייחס לשימוש במידע על גידול של אדם מסוים כדי לאבחן או לטפל במחלה שלו טוב יותר. על פי גישה זו, רופאים בוחרים את הטיפול המתאים ביותר לחולה, בהתאם למידע שיש להם על השינויים הביולוגיים בתאים (לדוגמה שינויים גנטיים) שהובילו להתפתחות התאים הסרטניים.

בעבר, מרבית החולים עם סרטן מסוג או בשלב מסוים קיבלו את אותו הטיפול. כיום ברור שיש טיפולים שפועלים ביעילות בחולים מסוימים, ובאחרים הטיפול אינו מצליח. התפתחות תחום הגנטיקה הובילה חוקרים למצוא הבדלים גנטיים בין אנשים והגידולים שלהם, מה שהסביר את ההבדל בתגובה של החולים לאותם טיפולים. חולים היום עדיין עשויים לקבל את הטיפול הסטנדרטי, כמו הקרנות או ניתוח להסרת הגידול, אולם במקרים מסוימים הרופא יכול להמליץ על טיפול מותאם אישית, מכוון מטרה.

בשנים האחרונות פותחו הטכנולוגיות המאפשרות לחקור את הביולוגיה של תאים סרטניים, ובעקבותיהן התגלו שיטות אבחון ומטרות טיפול חדשות. שיטות האבחון השונות מאפשרות להתאים בצורה מדויקת יותר טיפול ממוקד, על פי הפרופיל הגנומי של הגידול ספציפי.

בדיקות גנומיות מקיפות כגון FoundationOne CDxFoundationOne Heme ו- FoundationOne Liquid CDx סורקות בצורה מקיפה את הפרופיל הגנומי של הסרטן ומתאימות בצורה אישית ומדויקת יותר טיפולים ממוקדים לגידול הספציפי של הנבדק.

על מנת לדעת אם בדיקות Foundation Medicine מתאימות לכם מומלץ להתייעץ עם הרופא.

מן העיתונות