רפואה מותאמת אישית

טיפול ממוקד בחולי סרטן

למי מומלצת בדיקת דם לאבחון גנומי

לכוון למטרה: רפואה מותאמת אישית עשויה לשפר תוצאות טיפול

אחד הנושאים החמים שהוצגו בכנס של האגודה האמריקנית לאונקולוגיה (ASCO) שנערך בשיקאגו בשנת 2016 היה רפואה מותאמת אישית, וכיצד היא מאפשרת כיום להציע טיפול ממוקד (מכוון מטרה) כך שהטיפול יהיה עוצמתי יותר ובעל פחות תופעות לוואי. יכולת זו אפשרית כיום הודות לבדיקות אבחון גנומי המזהות מוטציות גנטיות הקשורות לסרטן, ומאתרות את הטיפולים הממוקדים אליהם יגיבו המוטציות הללו.

בכנס זה הוצג מחקר MyPathway, מחקר ייחודי שנערך ב-39 מרכזים ובודק מהי השפעתו של טיפול ממוקד בחולים עם סרטן מתקדם שלא הגיבו לטיפולים הקיימים. בחולים שהייתה ידועה מוטציה בגן HER2, BRAF, Hedgehog או EGFR, הותאם טיפול ממוקד המכוון לאחד מגנים אלה. הטיפולים הממוקדים שנבדקים במחקר אינם  חלק מההתוויה הטיפולית המקובלת. מתוך 129 חולים, 29 חולים עם 12 סוגים שונים של סרטן הגיבו לטיפול הממוקד. שיעור תגובה גבוה במיוחד נצפה ב-4 קבוצות חולים:  חולי סרטן מעי, שלפוחית השתן וכיס מרה עם שינויים בגן HER2, ובחולי סרטן ריאה שנמצאה בהם מוטציה בגן BRAF.  מסקנת החוקרים הייתה שמידע אודות שינויים גנומיים הוא קריטי עבור חולים שאינם מגיבים לטיפול הקיים, שכן שינויים גנומיים עשויים להוות מטרה עבור טיפולים ממוקדים, ללא קשר למקום בו מתפתח הגידול הראשוני.

מידע אודות שינויים גנומיים מתקבל באמצעות בדיקות לאבחון גנומי מקיף כדוגמת FondationOne CDx. בדיקה זו מזהה באופן מדויק 324 גנים הקשורים לסרטן ומגוון סוגי המוטציות האפשריות בגנים אלה, ומאתרת טיפולים ממוקדים או תרופות מחקר אשר עשויים  להתאים למוטציות אלה. מחקרים רבים שנערכו בשנים האחרונות הראו שיעור הישרדות גבוה יותר בחולים שקיבלו טיפול ממוקד, בהשוואה לחולים שלא זוהו אצלם שינויים גנטיים או חולים שלא טופלו בהתאם לגנטיקה הייחודית של הגידול. לדוגמה, מחקר שנערך לאחרונה בארה"ב בחולי סרטן עם גידולים שונים, בשלבי מחלה וטיפול מתקדמים. כאשר החולים קיבלו טיפול ממוקד שהותאם לפי שינויים גנטיים שזוהו בבדיקת FoundationOne, הישרדות החולים, התגובה לטיפול ויציבות המחלה הייתה טובה יותר באופן משמעותי. במחקר אחר, שנערך בחולות סרטן שד מפושט מסוג Triple Negative, נמצא שאצל חולות שקיבלו טיפול ממוקד שהותאם על פי השינויים הגנומיים שנמצאו ב- FoundationOne, התקדמות המחלה הייתה איטית יותר לעומת חולות שקיבלו טיפול שלא הותאם לשינויים הגנומיים, או חולות שלא היה להן שינוי גנומי.
לכאורה, עד היום רופאים התאימו את הטיפול באופן אישי לחולה המסוים – על פי המיקום שבו הגידול החל ועל פי צרכיו האישיים של המטופל. אךך כיום, המונח רפואה מותאמת אישית באונקולוגיה מתייחס לאופן שבו התכונות הגנטיות של הגידול מכתיבות את סוג הטיפול שינתן. אבחון גנומי מקיף ומדויק מהדור החדש מאפשר לרופאים להעניק טיפול ממוקד, המבוסס על התכונות הגנטיות הספציפיות של הגידול המסוים.